На українській митниці проводиться компанія «встановлення справжньої ціни імпортованого товару»

Останнім часом чиновники митниці проводять піар-компанію в засобах масової інформації: вони стверджують, що, українці, під час розмитнення товарів, масово скоюють злочин, передбачений статтю 358 Кримінального кодексу України «Підробка документів», так як вносять недостовірні дані до митної декларації, а саме – занижують митну вартість товарів. Цей злочин підслідний МВС України.

Але, якщо, Ви, офіційно звернетесь до МВС з запитом: «Яка кількість порушено справ за поданням митних органів по статті 358 КК України», то Ви дуже здивуєтесь:
не було жодного подання,
не порушено жодної кримінальної справи,
не маємо жодного обвинувального вироку суду.

Виходить, що митники масово встановлюють факти злочинів (підробки митних декларацій), а потім масово це покривають.

Однак, я стверджую, що така піар-компанія митників по звинуваченню українців затіяна з метою, щоб відволікти увагу громадськості від порушень, які відбуваються на самій митниці. Пояснюю: зараз, на українській митниці, проводиться компанія, яку називають «встановлення справжньої ціни імпортованого товару».

Суть справи: мільйони громадяни України та підприємців ввозять товар на територію України. Як показує практика, 95 % підприємців надають повний пакет документів для розмитнення. Митниця відмовляє в розмитненні товарів, так як, з їх слів, ціни на товар в поданих документах нижчі, ніж в їхній довідковій базі даних – ЄАІС ДМСУ. Імпортерам на руки видається рішення про визначення нової митної вартості товарів, і пропонується розмитнювати товар по цінам довідкової бази – ЄАІС ДМСУ. Як правило, ціни бази ЄАІС ДМСУ в рази вище ніж реальні ціни. В моїй практиці був випадок коли ціна ЄАІС ДМСУ була в одинадцять !!! разів вище реальної ціни.

Таким чином, за рахунок фіктивного збільшення митниками вартості товару, оплата за розмитнення зростає в пять-шість разів!!!

Підприємці звертаються до митників з питанням, де можна ознайомитись з цінами довідкової бази ЄАІС ДМСУ. Митники пояснюють, що база ЄАІС ДМСУ ніде офіційно не опублікована і вся цінова інформація засекречена. Із самою базою ЄАІС ДМСУ постійно відбуваються якісь детективні історії: вона неодноразово зникала на декілька днів (митники пояснюють, що її хтось викрадає із сервера), потім вона знову з’являється, але вже з завищеними цінами в рази.

До з’ясування вартості, товар знаходиться на митниці місяцями !!!

Для того, щоб забрати свій товар з митниці підприємці вимушені сплачувати завищені незаконні платежі. Зараз, по такій схемі працюють всі митниці України.

Я, як юрист, стверджую, що ця схема незаконна !!!

Пояснюю: головним процесуальним документом, який складають митники під час розгляду таких справ, є «Рішення про визначення нової митної вартості товару». В цьому рішенні митники посилаються на довідкову базу даних ЄАІС ДМСУ та наказ Державної митної служби України від 15.06.2010 р. № 634 «Про введення в постійну експлуатацію програмно-інформаційних комплексів …».

Я стверджую, що митники не мають право посилатися на цей наказ та базу даних ЄАІС ДМСУ, так як іформаційно-довідкова база цін на товари (ЄАІС ДМСУ ) діяла до 2004 г. на підставі:
1) Статті 16 Закону України «Про Єдиний митний тариф»;
2) Постанови КМУ №1598 від 05.10.1998 р. «Про затвердження Порядку визначення митної вартості товарів ....»;
3) Постанови КМУ №1537 від 12.10.2000 р. «Про внесення змін і доповнень до порядку визначення митної вартості товарів ...».

В 2004 г., на вимогу Світової організації торгівлі (СОТ), ці нормативно-правові акти були скасовані:

1) Стаття 16 Закону України «Про Єдиний митний тариф» – була виключена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 22.12.2005 р. № 3269.
2) Постанова КМУ № 1598 від 05.10.1998р. «Про затвердження Порядку визначення митної вартості товарів ...» – була скасована постановою КМУ від 28.08.2003 р. №1375.
3) Постанови КМУ №1537 від 12.10.2000 р. «Про внесення змін і доповнень до порядку визначення митної вартості товарів ...» – була скасована постановою КМУ від 28.08.2003р. №1375.

Таким чином, зникли правові підстави для застосування довідкової бази ЄАІС ДМСУ при з’ясуванні митної вартості товару.

15.06.2010 р. головою Державної митної служби України І. Калетником було відновлено використання інформаційної-довідкової бази (ЄАІС ДМСУ), про що було видано наказ № 634. З незрозумілих причин, цей наказ митницею не був зареєстрований в Міністерстві юстиції України! З незрозумілих причин, цей наказ не був офіційно опублікований в офіційних друкованих виданнях! З незрозумілих причин сама інформаційна база ЄАІС ДМСУ ніде не опублікована!

Згідно ст.ст. 9, 10 Митного кодексу України: «нормативно-правові акти з питань митної справи набирають чинності після їх офіційного опублікування. Нормативно-правові акти, які офіційно не опубліковані, не набирають чинності. При здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів застосовуються виключно нормативно-правові акти, чинні на день прийняття митної декларації митним органом».

Таким чином, наказ № 634 не набрав чинності!!!

Однак, з незрозумілих причин, митні органи України діють на підставі саме цього нечинного наказу, та засекречиної інформаційної бази ЄАІС ДМСУ.

Самі митники пояснюють, це тим, що є така вказівка від керівництва митної служби.

Вражають масштаби такої незаконної діяльності, адже це відбувається по всій країні системно. Тільки у мене, як у практикуючого адвоката, на руках, десятки таких рішень. Взагалі по всій Україні таких рішень близько двадцяти тисяч!!!

Така діяльність митних органів порушує не тільки права громадян України, а й міжнародні зобов’язання України перед Світовою організацією торгівлі (СОТ).

Пояснюю: 17.12.1993 р. держава Україна подала заявку до вступу в СОТ. З 1993 по 2008 р., відбулося 18 засідань робочої групи Україна-СОТ з питань гармонізації українського законодавства до правових норм СОТ. Під час засідань робочої групи, питання визначення митної вартості було одним із найбільш принципових для СОТ.

Так, члени СОТ неодноразово зауважували Україні, що правові норми України, які регулюють встановлення митної вартості, не відповідають вимогам СОТ, а саме: митна вартість в Україні встановлюється згідно довідкових механізмів, а саме бази даних ЄАІС ДМСУ.

Представник України пояснив, що довідкова база даних ЄАІС ДМСУ діє до 2004 р., на підставі ст. 16 Закону України «Про Єдиний митний тариф» та постанови КМУ №1537 від 20.10.2000 р.
Він також пояснив, що ст. 16 Закону України «Про Єдиний митний тариф» буде виключена, а постанова КМУ №1537 від 12.10.2000 р. буде скасована.

Таким чином, зникнуть правові підстави для застосування митниками довідкової бази даних ЄАІС ДМСУ для встановлення митної вартості.

Крім того, представник України пояснив що до Верховної Ради України внесений проект Митного кодексу, згідно ст.ст. 266, 267 якого, митна вартість буде визначатися на підставі дійсної вартості товару (ціна угоди), як того вимагає ГАТТ/СОТ.
Так, ст. 267 Митного кодексу України чітко визначено, що митною вартістю визнається ціна договору, щодо товарів , які імпортуються, є вартість операції, тобто ціна, що фактично сплачена або підлягає сплаті за товар. Таким чином, митна вартість буде визначатись договором імпортера (ціна угоди), а не довідковими механізмами (довідкова база даних ЄАІС ДМСУ). Представник України пояснив, що таке визначення митної вартсоті повністю відповідає статті VII ГАТТ
Представник України гарантував, що Україна в повній мірі забезпечить застосування положень СОТ, щодо митної оцінки, починаючи від дати свого вступу до СОТ, що зокрема включає угоду «Про виконання статті VII ГААТ 1994 року».

Загалом, представники СОТ нодноразово наголошували Україні, що питання визначення митної вартості є принциповим питанням.
Кожного разу представник України гарантував, що з дати вступу до СОТ, Україна застосовуватиме правила та норми ГАТТ/СОТ, які стосуються митної оцінки. Він зазначив, що Україна не буде використовувати будь-яких довідкових механізмів для визначення митної вартості. І що всі методи оцінки будуть використовуватись з тими методами, що передбачені в угоді СОТ «Про виконання статті VII ГАТТ».

Представники СОТ взяли ці гарантії України до уваги. Після цього Україна виконала вимоги СОТ, а саме:
1. Ст. 16 Закону України «Про Єдиний митний тариф» – була виключена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 22.12.2005 р. № 3269.
2. Постанова КМУ № 1598 від 05.10.1998р. – була скасована постановою КМУ від 28.08.2003 р. №1375.
3. Постанова КМУ №1537 від 12.10.2000 р. – була скасована постановою КМУ від 28.08.2003р. №1375.
В пояснювальній записці до закону №3269, вказано, що ст. 16 Закону України «Про Єдиний митний тариф» виключена на виомгу СОТ.

15.06.2010 року головою ДМС України І.Калетником було відновлено використання інформаційної-довідкової бази (ЄАІС ДМСУ), про що видано наказ № 634.

Ні сам наказ, ні довідкова бази (ЄАІС ДМСУ) офіційно не опубліковані!!!

Така засекреченість наказу та довідкової бази ЄАІС ДМСУ, протирічить зобовязанням України перед СОТ. Згідно вимог ГАТТ/ СОТ (ст. Х ГАТТ, ст. ІІІ ГАТС та угодою СОТ) для країн-членів СОТ пердбачений обовязок: «публікувати всі нормативні-правові акти, укази, накази та інші документи, або інформацію про заходи, що стосуються або впливають на торгівлю товарами, в єдиному офіційному виданні».

Країни члени СОТ зобовязались, що: « …. будь-яка інформація або інші заходи, що стосуються або впливають на торгівлю товарами або стосуються угоди ТРІПС не наберуть чинності до їх офіційного опублікування».

« …. жоден законодавчий або номративно-правовий акт, який стосується міжнародної торгівлі не набере чинності до його опублікування в офіційному виданні».

Таким чином, митні органи України системно порушують міжнародні зобовязання України перед СОТ щодо: порядку встановлення митної вартості та порядку опублікування інформації, яка впливає на міжнародну торгівлю.

Така, «діяльність» митних органів України може привести до:
- міжнародного скандалу України з СОТ,
- погіршення відносин України з СОТ та ЄС;
- інших негативних міжнародних наслідків.

Я вважаю, що така митна політика прямо суперечить євроінтеграційним інтересам держави України.