Google+
// Налоговая политика

Добровільна реєстрація платником ПДВ

Автор: Валентин Гвоздий
09.03.2011 20:00:05

15629
Версия для печати

Добровільна реєстрація платником ПДВ

Відповідно до ст. 181 Податкового кодексу України процедура обов’язкової реєстрації платника податку на додану вартість виникає у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) платнику податку протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість). Згідно з п. 5.2. Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації (ДПА) № 978 від 22.12.2010, будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ, вважається платником ПДВ з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому досягнуто вищезазначеного обсягу оподатковуваних операцій, без права на віднесення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування до моменту реєстрації платником ПДВ. Реєстраційна заява платника ПДВ, відповідно до пп. а) п.7 згаданого Положення має бути подана особами, що підлягають обов'язковій реєстрації не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій. При цьому, відповідно до роз’яснювального листа ДПА №4021/7/16-1417 від 14.02.2011 р. укладення цивільно-правових угод (договорів) на постачання товарів/послуг в сумі, що перевищує 300 тис. грн., чи наявність наміру у особи здійснювати діяльність, за результатами якої буде перевищено зазначений обсяг, не є підставою для обов’язкової реєстрації особи як платника податку на додану вартість.

В іншому випадку можлива добровільна процедура (ст. 182 ПКУ). Однак умовою для добровільної реєстрації платника ПДВ є обсяги постачання товарів/послуг іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців, які сукупно становлять не менше 50 відсотків загального обсягу постачання. При зниженні обсягів таких поставок на користь інших платників податку свідоцтво анулюється (відповідно до пп. и) п. 184.1. ст. 184 ПКУ).

За роз’ясненнями, наданими листом ДПА № 4021/7/16-1417 від 14.02.2011 р.,  починаючи з 1 січня 2011 року особа, обсяг постачання товарів/послуг якої не перевищує 300 тис. грн., може зареєструватись як платник податку на додану вартість за добровільним рішенням у разі, якщо одночасно:

- зареєстрована суб'єктом господарювання не менше 12 календарних місяців;

- за останні 12 календарних місяців обсяг постачання товарів/послуг іншим платникам податку на додану вартість сукупно становить 50 і більше відсотків загального обсягу постачання. При цьому, якщо, наприклад, особа подала реєстраційну заяву платника ПДВ у січні 2011 року, то обрахунок відповідних обсягів постачання товарів/послуг іншим платникам податку на додану вартість здійснюється за попередні 12 календарних місяців, тобто з січня 2010 року по грудень 2010 року. У разі реєстрації особи як платника податку на додану вартість за добровільним рішенням орган державної податкової служби звертається до такої особи з пропозицією надати розшифровку обсягів постачання, у тому числі постачання платникам податку на додану вартість за останні 12 календарних місяців (в розрізі місяців) з метою визначення обґрунтованості реєстрації особи як платника податку на додану вартість, а також здійснення подальшого моніторингу настання підстав для анулювання такої реєстрації.

Таким чином, при перевищенні суми в 300000 гривень підприємство підпадає під статус обов'язкового платника ПДВ. Тобто реєстраційна заява платника ПДВ має бути подана юридичною особою, що підлягає обов'язковій реєстрації, не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій. З метою отримання відомостей, які стосуються фінансово-господарської діяльності особи, податковий орган може звернутись до такої особи із письмовим запитом про надання відповідної інформації та копій необхідних документів відповідно до положень ПКУ (пп. 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 розділу I та пп. 73.3 ст. 73 розділу II),

Орган державної податкової служби при розгляді заяви та прийнятті рішення про реєстрацію особи як платника податку на додану вартість з метою підтвердження відомостей, наведених у Заяві, також звертає увагу на показники податкової звітності та розрахунків стосовно інших податків, які подавались такою особою.

Що стосується "єдинщиків 6%  + ПДВ"

  Як роз’яснює ДПА у своєму листі від N 4021/7/16-1417 від 14.02.2011 р., відповідно до підпункту 1 пункту 1 підрозділу 8 розділу XX Кодексу платники єдиного податку не є платниками, зокрема, податку на додану вартість з операцій з постачання товарів та послуг, місце надання яких розташоване на митній території України, за винятком податку на додану вартість, що сплачується юридичними особами, які обрали ставку оподаткування 6 відсотків. Тобто, юридичні особи які обрали спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 6 відсотків, зобов'язані сплачувати податок на додану вартість. Відповідно до пункту 6 розділу III Положення у разі переходу на спрощену систему оподаткування із сплатою податку на додану вартість юридична особа реєструється як платник податку на додану вартість на загальних підставах.

Отже, якщо особа, яка подала заяву про перехід на спрощену систему оподаткування обліку та звітності за ставкою єдиного податку 6 відсотків, не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 розділу V ПКУ, то така особа не може бути зареєстрована як платник податку на додану вартість та, відповідно, не може бути переведена на спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 6 відсотків.

Таким чином, юридична особа, яка обрала спрощену систему оподаткування у перші місяці після реєстрації може сплачувати єдиний податок за ставкою 10% або перейти на загальну систему оподаткування.

Понравился материал? Жмите:
Посмотреть все записи автора
blog comments powered by Disqus