Перейти к основному содержанию

Чи гарантує МВА шлях до успіху?

пн, 10/07/2019 - 10:20

Анастасія Мутас, координатор Центру професійного розвитку Європейської Бізнес Асоціації

Які знання та навички на сьогодні необхідні, аби бути дійсно конкурентним на ринку праці? Коли ми говоримо про прикладні професії, наприклад, ремесло кухара, оцінити рівень професіоналізму можна по якості кінцевого продукту.

Говорячи про управлінців, результати яких intangible, існує думка використовувати ступінь МВА, як маркер професіоналізму. Власне, тому ми і спостерігаємо формування нового тренду, де більшість прагнуть отримати MBA як зелене світло для розвитку кар’єри.

 

Але чи дійсно диплом МВА – чарівна паличка на шляху кар’єрного росту?

Програми МВА існують у всіх розвинених країнах світу, їх основна ціль – підготовка високопрофесійного управлінського персоналу. Дані програми включають широкий спектр тем, пов'язаних з бізнесом, як-то: бухгалтерський облік, статистику, фінанси, комунікації, лідерство та підприємництво. На відміну від ступенів, що стосуються конкретної професії, таких як атестація викладача або медичний ступінь, МВА має більш універсальний характер незалежно від вашої галузі чи посади. Отримані знання та soft skills можуть бути застосовані у різних індустріях.

Крім того, навчання на магістра в галузі ділового адміністрування – це завжди виклик собі, вихід із зони власного комфорту. Студенти вивчають останні тенденції міжнародного бізнесу, новітні методи управління, мають просто шикарні можливості для нетворкінгу, тощо.

Вважається, що маючи ступінь МВА можна розраховувати на більш оплачувану роботу в ТОП-компаніях світу.

 

Однак, чи справді наявність літер MBA в резюме одразу піднімає вас в рейтингу?

Кількість коледжів, університетів та бізнес-шкіл, які пропонують ступінь магістра ділового адміністрування, постійно збільшується, що робить ринок досить переповненим. Як наслідок, тільки навчання в бізнес-школі вищого рівня збільшує ваші шанси на високооплачувану роботу. МВА, отримана у маловідомій бізнес-школі, може не мати таку саму вагу для рекрутерів та менеджерів з найму, як школи з першої десятки. Так, згідно із Global MBA Ranking 2019 в десятку найкращих бізнес-шкіл входять:

  1. Stanford Graduate School of Business (плата за навчання за один рік складає $115 917).
  2. Harvard Business School ($106 800 за 1 рік навчання).
  3. Insead ($95,344 за 10-ти місячний курс).
  4. University of Pennsylvania: Wharton ($81,378 за 1-й рік навчання та $79,378 за 2-й).
  5. Ceibs ($60,000 за 18 місяців навчання).
  6. London Business School ($80,000 за 18 місяців навчання).
  7. University of Chicago: Booth (повна вартість, враховуючи адміністративні збори, логістику, проживання, страхування – $108,822 за 2-річний курс).
  8. MIT: Sloan (повна вартість $192,115 за річний курс).
  9. Columbia Business School (повна вартість $110,978 за рік навчання).
  10. University of California at Berkeley: Haas (повна вартість $101,534 за весь курс).

Словом, вартість навчання в таких школах сягає десятків тисяч доларів США. Це значні витрати для молодих управлінців закордоном, а для українських реалій – захмарні суми. Більш того, ті, у кого є можливість закінчити престижну бізнес-школу часто, на жаль, не залишаються працювати в Україні, а шукають себе у міжнародних компаніях.

Дешевшим варіантом отримання управлінської освіти є навчання в місцевих бізнес-школах. Лише в Києві таких більше десятка. Вартість Executive MBA, що розрахована на менеджерів вищої ланки та власників бізнесу варіюється від 190 до 218 тисяч гривень. Навчання триває від одного до двох років.

 

Проте, що робити, якщо ви не розумієте чи потрібна вам ця інвестиція?

Якщо проаналізувати історії успіху відомих бізнесменів, таких як, Річард Бренсон, Стів Джобс, Марк Цукерберг, Білл Гейтс, то формула "Успішний управлінець = ступінь МВА" перестає працювати. Річард Бренсон не закінчив навіть старшої школи, не кажучи вже про університет. Білл Гейтс покинув Гарвард в 1975 році, щоб заснувати Microsoft з Полом Алленом. Стів Джобс прослухав лише один семестр в Reed College в штаті Орегон та кинув навчання. Марк Цукерберг так і не закінчив жодну з обраних ним спеціальностей (психологія і комп'ютерні науки). Він заснував thefacebook.com, будучи студентом Гарвардського університету, але покинув навчання аби повноцінно працювати над розвитком свого проєкту.

Ці кейси говорять про те, що наявність освіти не визначає успіх. Реалізовувати амбітні проєкти дозволяє, скоріше, набір особистісних характеристик та їх постійне вдосконалення.

Отже, і концепція освіти для управлінця в сучасному швидкоплинному світі набуває нового значення. На перший план виходить можливість отримати актуальну, практичну інформацію та досить в стислі терміни.

І однією з тенденцій останнього часу є Pre-MBA, який охоплює ті ж програми що і MBA, але є більш оптимізованим в часі. Тож для управлінця це чудова можливість поєднувати роботу та навчання.

Звісно, Pre-MBA, як і MBA, не є гарантією успішної кар’єри. Однак, освіта – один з важливих ключів до розвитку в сучасному світі. Тож до вибору освіти варто підходити відповідально, в першу чергу, оцінюючи з точки зору практичного застосування. Адже практичність освіти – must сьогодення і про це бізнес неодноразово говорить. Тож сподіваюсь, таких програм ставатиме все більше.

Автор: Анастасія Мутас

Читайте також

Буржуазно-націоналістична революція в Україні відбулася, панове!

вт, 10/20/2020 - 15:25
Володимир Полевий, головний редактор журналу БІЗНЕС Реформа децентралізації, а особливо її фіскальна частина, подарувала нам неочікувані результати: перерозподіл податків дав поштовх колаборації підприємців на місцевому рівні. Сухі цифри про майже 75% працівників, які задіяні в МСП, та про 60% товарів і послуг, що створюються МСП, нарешті отримали шанс матеріалізуватися в організаційні зміни у суспільстві.

ПУМБ один з перших прийняв рішення для підтримки МСБ

вт, 10/20/2020 - 14:03
Віктор Харковець, керівник з мікрокредитування департаменту малого бізнесу ПУМБ

Тандем на мільйон: Як партнерська програма Kernel трансформує аграрний ринок

пн, 10/19/2020 - 15:53
Сергій Вітер, керівник проєкту Open Agribusiness (Kernel) Україна сьогодні є одним із провідних постачальників сільськогосподарської продукції у світі. Ми маємо всі шанси ще більше розширити свою присутність на міжнародних ринках АПК, адже потенціал для зростання врожайності стратегічних експортних культур досить великий.

Ратификация Стамбульской конвенции потребует изменения законодательства Украины - эксперты

пн, 10/12/2020 - 13:59
В Украине достаточно законов, которые защищают права групп, подвергающихся насилию. Но для выполнения этих законов от власти требуется настойчивость и последовательность, считает управляющий̆ партнер компании "Правовые партнеры» Андрей Доманский.

Бюро кратне: БЕБ і економічна контррозвідка

вт, 09/29/2020 - 13:23
Володимир Полевий, головний редактор журналу БІЗНЕС

Пар і поради: доля ТЕС залежить від реалізації плану скорочення викидів

ср, 09/23/2020 - 12:19
Кшиштоф Роґульскі, директор консалтингової компанії Doradztwo Gospodarcze Krzysztof Rogulski Україна приєдналась до Енергетичного Співтовариства. Це також означає впровадження для великих теплових електростанцій і електроцентралей жорстких європейських нормативів щодо викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Інакше кажучи — впровадження масштабних та дорогих проєктів з екологічної модернізації.