Перейти к основному содержанию

Проект бюджету 2021 не сподобається МВФ - CASE Україна

пн, 09/21/2020 - 14:08

Уряду доведеться пояснювати МВФ оптимістичні, ризиковані та недоплановані цифри бюджету-2021, вважають експерти

Бюджет2021 — занадто оптимістичний, ризикований та недопланований, такий висновок зробили спеціалісти CASE Україна після аналізу документу, повідомляє реліз компанії.

За словами експерта організації Василя Поворозника, дохідна частина цьогорічного бюджету на 9,4% більша, ніж в переглянутому бюджеті на поточний рік, і складає 1071,1 млрд грн. Основний локомотив зростання дохідної частини – податкові надходження, вони зростають на 18,5% і складуть 930 млрд грн. Найбільший приріст дасть ПДВ (81.7 млрдгрн, або 21,4%) та ПДФО (27 млрд або +24%).

Мінфін причиною такого зростання податку на додану вартість назвав боротьбу з скрутками та іншими махінаціями з ПДВ. Що стосується джерел підвищення ПДФО, то причиною Василь Поворозник називає підвищення мінімальної зарплати – до 6000 з 1 січня 2021 року, до 6500 – з 1 липня 2021.

На думку аналітиків, збільшення мінімалки негативно відіб’ється на малому та середньому бізнесі, зокрема ФОПи будуть платити більше. Не виключено, що у кризових умовах економіки це призведе до зростання тінізації економіки.

Своєю чергою економіст CASE Україна Наталя Лещенко проаналізувала видаткову частину проекту бюджету, яка має зрости на 5% — до 1,33 трлн грн., а видатки зведеного бюджету – на 4%, до 1.7 трлн грн.

"Ріст видатків замість їх скорочення – це не дивно, зважаючи на досить повільні темпи реформ, виконання нетипових для ринкової економіки зобов‘язань, та вибіркову підтримку окремих груп населення на тлі відсутності стратегічного бачення. Одна з найбільших новацій видаткової частини бюджету – підвищення доходів працівників бюджетної сфери через зростання зарплати", — зазначає експерт.

За словами Наталі Лещенко, деякі видатки скоротилися, але це оманливе скорочення.

"Так, наприклад наступного року зі зведеного бюджету передбачається витратити 99 млрд грн на дорожнє господарство, в той час як цього року ця цифра становила 135 млрд грн. Але якщо цьогоріч держгарантії на будівництво доріг становлять близько 19 млрд грн, наступного - 71 млрд грн. Це ті ж видатки, але не враховані у бюджеті. Тобто, частина видатків не врахована. Так, з великою долею вірогідності уряду доведеться виплачувати зобов’язання за гарантіями, наданими державним підприємствам (переважно підприємствам сектору ОПК) і оціненим самим урядом в 5 млрд грн", — резюмує Лещенко.

Крім того, частина видатків, на її думку, запланована в недостатньому обсязі. Насамперед це стосується оплати праці в бюджетній сфері через підвищення мінімальної зарплати та І розряду ЄТС.

«Є підозра, що уряд не буде повністю відновлювати єдину тарифну сітку, і зарплата лікаря буде мало відрізнятися від зарплати медсестри», - вважає експертка.

У фахівців є побоювання, що запланованих ресурсів не вистачить і на виконання збільшених зобов‘язань Пенсійного фонду.

Експерти зазначили, що нинішні показники не можна сприймати як остаточні. Існує ризик збільшення видаткової частини, у тому числі, за рахунок включення "забаганок" окремих депутатів та політичних сил напередодні місцевих виборів, необхідності пошуку ресурсів, яких не вистачає на виконання анонсованих урядом зобов‘язань.

Читайте також

УРБ пропонує збільшити норму торговельних площ, де мають бути касові апарати, та не вводити їх для таксі

пн, 10/26/2020 - 11:27
У цілому Українська рада бізнесу вважає законопроект №2645-д (про РРО) позитивним, але пропонує внести до нього деякі суттєві зміни.

"Метінвест" обладнає 220 кисневих точок в чотирьох лікарнях Маріуполя

пт, 10/23/2020 - 19:00
Після закінчення монтажних робіт до кінця жовтня в маріупольських медустановах буде 323 ліжка з підключеними кисневими точками.

ЗАЗ презентував нову модель автівки

пт, 10/23/2020 - 15:35
На ZAZ Slavuta Nova вже отримано величезну кількість попередніх замовлень.

СБУ викрила "схему" за участю топ-менеджменту аеропорту " Бориспіль" на $1,6 млн (ОНОВЛЕНО)

пт, 10/23/2020 - 11:48
Учасники "схеми" перевели майже 37 млн грн державних коштів та безпідставно сформували податковий кредит на понад 6 млн грн.

55% підприємств МСБ у ЄС можуть закритися протягом року через нову хвилю COVID-19 ‒ McKinsey

чт, 10/22/2020 - 16:38
МВФ закликає уряди країн ЄС подвоїти державну підтримку малих та середніх підприємств.

Видавництво Vivat почало друк ще 15 тис примірників "Справи Василя Стуса"

чт, 10/22/2020 - 13:26
5% від продажів нового накаладу Vivat перерахує на проект "Історична правда" Вахтанга Кіпіані