Перейти к основному содержанию

Світлана Рекрут - "Підняття суми гарантій за вкладами можливе після врегулювання питання боргів ФГВФО"

вт, 04/06/2021 - 15:08

Директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

Цього року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб завершить ліквідацію більшості банків, переданих у його управління у період кризи 2012-2017 рр. За цей час з ринку було виведено 95 фінустанов і майже двом мільйонам їх вкладників Фонд виплатив понад 90 млрд грн гарантованого відшкодування. За цими цифрами — колосальний досвід: від запуску Автоматизованої системи виплат до формування ринку проблемних банківських активів та створення системи ProZorro.Продажі.

Та вже 2021-го ми прагнемо почати новий етап розвитку ФГВФО.

Ми працюємо над тим, аби вже цього року Верховна Рада проголосувала комплексний законопроєкт, який відкриє шлях до якісних змін системи гарантування вкладів і банківської системи загалом. Йдеться про підвищення гарантованої суми відшкодування та поширення гарантій Фонду на вклади фізосіб у державному Ощадбанку. Ці питання не просто на часі, їх потрібно було вирішити ще “учора”. 

Та передумовою для цього є вирішення ключового питання — врегулювання боргів Фонду. Для забезпечення виплат вкладникам у період “банкопаду” ми змушені були взяти в борг у держави 80  млрд грн під 9-14% річних. Слід зазначити, ринкова вартість запозичень для страховика депозитів для здійснення масових виплат вкладникам під час системної кризи — українське “ноу-хау”, яке не має аналогів у цивілізованому світі.

На сьогодні ми повністю розрахувалися з НБУ, виплативши 25,6  млрд грн, із яких 5,5 млрд грн склали нараховані відсотки. А  також повернули Міністерству фінансів 19,6 млрд грн (із них 7 млрд грн — нараховані відсотки). Тільки за останні два роки ми достроково перерахували Мінфіну 4 млрд грн. Ці кошти були спрямовані на фінансування державної програми “Доступні кредити 5-7-9”, у межах якої цього року має реалізовуватися ще одна ініціатива Президента України — Програма зі здешевлення вартості іпотечних кредитів.

Нині Фонд боргує Мінфіну 46,94 млрд грн, за якими до кінця 2031 р. буде нараховано ще 64,16 млрд грн відсотків. 

Наша позиція: борги треба повертати. Та не може бути так, що хтось довів банк до банкрутства, вивівши з нього усі ліквідні активи, а весь фінансовий тягар розрахунку з вкладниками та кредиторами ліг на плечі держави і діючих банків. Усім, хто причетний до банкрутства фінустанов, доведеться заплатити. 

Нині у цій боротьбі за повернення коштів ми отримали сильних союз­ників. На найвищому владному рівні з’явилося тверде розуміння, що врегулювання боргів Фонду та повернення активів, виведених з неплатоспроможних банків, є питаннями державної ваги. Нещодавно уряд ухвалив постанову про утворення міжвідомчої робочої групи з питань повернення активів збанкрутілих банків. Це прояв політичної волі — вирішити нарешті це питання. 

Ініціативи ФГВФО: 

  • подано 60 позовних заяв відносно посадових осіб 41 банку щодо відшкодування збитків на загальну суму 96,8 млрд грн;
  • з 2020 р. розпочато активну роботу з пошуку та повернення виведених активів в іноземних юрисдикціях;
  • до правоохоронних органів скеровано понад 1400 заяв про вчинення кримінальних правопорушень пов’язаними з банками особами відносно 84 банків на загальну суму понад 287 млрд грн.

Спільними зусиллями, разом із владою, регуляторами та нашими основними партнерами — діючими банками, ми зможемо забезпечити стійкість, стабільність та прибутковість банківської системи, дати поштовх для розвитку економіки. А вкладникам банків — впевненість у збереженні їхніх заощаджень. 

Читайте також

Як Україні подолати історичне рейдерство Росії та прорватись у краще Майбутнє

вс, 04/18/2021 - 17:24
Такої відкритої психологічної напруги з боку Росії, та у відповідь, - такої спокійної і впевненої сили підтримки з боку США, Україна ще не отримувала. Історичний момент – скористатися «вікном можливостей» та перехопити ініціативу.

Дмитро Леонов - "Актуальні драйвери, або Прогнозовані перспективи інвестиційного бізнесу"

вт, 04/06/2021 - 17:50
Головуючий Ради Української асоціації інвестиційного бізнесу

Світлана Рекрут - "Підняття суми гарантій за вкладами можливе після врегулювання питання боргів ФГВФО"

вт, 04/06/2021 - 15:08
Директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

Час для інвестицій у великі проєкти

вс, 04/04/2021 - 08:45
Ігор Ліскі, голова наглядової ради групи компаній Ефективні інвестиції (EFI Group)

Сергій Погребной - "З початком пандемії COVID-19 вибухово зросла кількість кібератак"

пт, 04/02/2021 - 15:20
Партнер АТ Sayenko Kharenko, голова опікунської ради АПКБУ, віце-президент ASIS Ukraine

Роман Родін - "Криптовалюта в Україні: які проблеми з регуляцією маємо?"

вт, 03/30/2021 - 10:25
Директор з юридичних питань технологічного холдингу TECHIIA