Перейти к основному содержанию

Гранти підтримають бізнес під час пандемії

ср, 05/12/2021 - 10:53

Світлана Олєйнікова, керуючий партнер групи компаній Synergy Universe / Synergy Development Consulting, про грантові програми для бізнесу під час пандемії

Пандемія коронавірусу сильно "підкосила" наш український бізнес. Найбільше в минулому році постраждали фізичні особи-підприємці. Згідно з дослідженням аналітичної платформи YouControl, за рік в Україні закрилися 232 тис. фізичних осіб-підприємців, на 16% більше, ніж у 2019. Найменше постраждали юридичні особи. У 2020-му закрилося 10 тис. компаній. Це менше, ніж роком раніше, тоді закрилися 15 тис. підприємств.

Ще більше компаній можуть закритися в цьому році. Два локдауни сильно послабили позиції українського бізнесу і посилили кризу. Справитися з кризою можуть допомогти саме гранти.

Гранти як інструмент підтримки бізнесу

Звичайному підприємцю недостатньо 8 тис. грн державної підтримки. За приклад візьмемо кафе, яке продовжує працювати на самовивезення або доставку під час локдауну. У закладі кількість замовлень скорочується. У минулому році за один тиждень карантину виручка знизилася на 56%. У той же час зберігаються платежі за комунальні послуги, оренду та заробітну плату співробітникам.

Такий бізнес під час локдауну і після нього опиняється в сильній кризі. Щоб його пережити, потрібні фінансові вливання - гранти. Це безповоротна фінансова підтримка. Її дають міжнародні організації - USAID, Міжнародна організація з міграції. А також фонди, наприклад, "Український культурний фонд", посольства і приватні інвестори та інші.

Ці кошти видаються, щоб щось створити, підтримати або змінити в регіоні чи цілій країні. Наприклад, якщо в регіоні головна проблема - це безробіття, то гранти можуть покрити покупку устаткування, щоб найняти більше людей до команди.

Для бізнесу виділяються зазвичай мікрогранти - одноразова підтримка для бізнесу. Наприклад, Міжнародна організація з питань міграції (МОМ) виділяла підтримку підприємцям, щоб закупити обладнання. Сума виплати становила £ 1700 і виплата була одноразова.

Для підтримки бізнесу виділяються також гранти - це фінансування проекту від декількох місяців до декількох років. Яскравий приклад тривалої грантової програми - Horizon 2020 SME Instrument. Одним з його переможців став виробник розумних жалюзі, Solar Gaps. Вони отримали € 1 млн, щоб доопрацювати b2b-продукт. Суми в таких грантах виплачуються неодноразово, а раз на кілька місяців: організатори перевіряють, чи дотримується переможець дедлайнів, чи використовує отримані кошти раціонально.

Мікрогранти і гранти для бізнесу можуть покривати витрати на реалізацію проекту повністю або частково. Якщо фінансування часткове, тоді організатори і переможці грантової програми поділяють відповідальність за виконання проекту.

Наприклад, грант від МОМ - фіксована сума, не більше £ 1700, іншу частину підприємець шукав самостійно. Також, як і в Horizon 2020 SME Instrument частину суми переможець шукав самостійно.

Зазвичай в грантових програмах відсутня частина суми - це 10-70%. Їх покривають підприємці шляхом заощаджень, кредитів, краудфандинга, підтримки бізнес-янголів та інших способів фінансування.

Щоб отримати грант, потрібно вести бізнес за правилами

Грантова програма - це гра, схожа на правила дорожнього руху. Якщо підприємець їх виконує, то підвищує шанси отримати кошти.

Щоб грати за цими правилами, потрібно вести бізнес згідно з нормами українського законодавства: це і зареєстроване підприємство, і "біла" звітність, і оформлені співробітники, і відсутність "конвертів" для виплати заробітної плати.

Крім звітності важливі ще взаємини з партнерами в минулому. Організатори грантових програм запитують таку інформацію від партнерів, щоб перевірити надійність учасника.

Також важливі релевантні минулі проекти. Наприклад, якщо компанія-виробник солодощів, то необхідний схожий успішний проект в минулому.

І все ж я б виділила такі головні правила гри для грантових програм:

  1. Зареєстрована компанія в Україні.
  2. Якщо це юридична особа, то багато грантових програм вимагають, щоб 50% засновників були українцями.
  3. Проект, який вирішує соціальну проблему-наприклад екотренд, профілактика захворювань та інші.
  4. Власні інвестиції в проект. Донорам - інвесторам, цікаві проекти, власники яких вже вклали свій час і ресурси в проект, розвивають його за рахунок своїх власних ресурсів.
  5. Готовність вкладати частину своїх коштів.
  6. Бажання працювати по-білому.
  7. Бути готовим до поразки. На одну перемогу доводиться до десяти програних конкурсів.

Якщо з якихось причин бізнес поки що не підпадає під усі вищезазначені правила або їх частину, то підприємцю слід як мінімум рік попрацювати, щоб підготувати свою компанію відповідно до стандартів грантових програм.

Автор: Світлана Олєйнікова

Читайте також

Відпочинок як бізнес: 5 порад для розвитку турагентства по франшизі

пн, 10/18/2021 - 14:07
На туристичному ринку зараз спостерігається ефект відкладеного попиту. У 2020 році через пандемію кількість турагенцій значно скоротилася. Так, за даними Державної служби статистики минулого року в нашій країні працювали 1109 турагенцій і 2306 турагентів, оформлених як ФОП, а ще у 2019 році таких було 1259 і 2644 відповідно.

ESG-тренди: декарбонізація – новий імператив для бізнесу

вт, 10/12/2021 - 12:18
На світовому  ринку залучення інвестицій з’являється новий імператив – вимога до компаній врахувати ESG-фактори у своїй бізнес-стратегії та надавати публічну звітність щодо виконання зобов’язань. 

Жіноче лідерство як ключовий фактор продовольчої безпеки

пт, 08/13/2021 - 10:10
Анна Бабіч, менеджер з корпоративних комунікацій у Центральній та Східній Європі компанії Corteva Agriscience

Навести лад у некомерційних закупівлях: за крок до стратегії

пн, 07/19/2021 - 17:32
Антон Шрамко, заступник директора, керівник напрямку консалтингу з закупівель та ланцюга постачань, KPMG в Україні

В Україні держава – великий споживач промислових товарів

пт, 06/25/2021 - 15:20
Денис Морозов, перший заступник Генерального директора ІНТЕРПАЙП

Корпоративне рефінансування – чому ставки 10-15% у гривні для бізнесу стають реальністю?

ср, 06/09/2021 - 10:10
Адріан Козловський, заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу, KPMG в Україні