Тютюновий ринок в Україні наразі перебуває у турбулентному стані через ухвалення Верховною Радою законодавчої норми про державне регулювання торговельної націнки на їхні товари. Йдеться про так звану "тютюнову" поправку №8 до законопроєкту №1049, яка встановлює фіксовану маржу для оптових і роздрібних торговців тютюновими виробами на рівні 7% та 13% від максимальної роздрібної ціни за пачку сигарет.

У зв`язку з цим міжнародні тютюновиробники пригрозили суттєвим скороченням виробництва і закриттям фабрик в Україні. "Першою ластівкою" стала зупинка фабрики у Прилуках компанії British American Tobacco. В уряді розцінили це як шантаж з боку тютюновиробників. Але, розуміючи наслідки тютюнової кризи для України, очільник Кабміну Олексій Гончарук заявив про готовність до діалогу з тютюновими компаніями. 

2019 рік для України — рік змін і потрясінь, абсолютна зміна влади, а за цим і підходів та методів управління державою. Нова команда прагне, принаймні так заявляють, викорінити корупцію, впорядкувати соціальну сферу, провести медичну реформу, покращити забезпечення армії та багато іншого. На все це потрібні кошти, і колосальні.

 

 "Проклята, якщо зробиш, приречена, якщо не зробиш" (англ. "Damned if you do, doomed if you do not") — це частина назви аналітичного звіту про жінок на керівних позиціях, який консалтингова фірма Catalyst опублікувала ще в 2007 році. Тоді вважалося, що на своєму шляху вверх жінки можуть робити все що завгодно, але все це апріорі неправильно. Занадто жіночні, занадто мужні, занадто сексуальні, занадто ліберальні, занадто істеричні, занадто слабкі в управлінні — жінки часто схильні до оцінки якості та осуду з боку свого оточення. Навіть сьогодні дилема "подвійного зв'язку"* все ще залишається проблемою.

Різні дослідження засвідчують, що жінки, зазвичай, керують "із заднього плану", при цьому у фокусі уваги перебуває команда. Чоловіки ж, як вважається, прагнуть перебувати на передових позиціях і завойовувати довіру.

Значний прогрес у питаннях різноманіття та інтеграції в компаніях вже досягнутий, але, як і раніше, залишається багато речей, над якими ще потрібно працювати.

Нині політики та експерти палко дискутують на тему легалізації азартних ігор в Україні. Залишається питання: в яких масштабах та за якими правилами нова влада наважиться відновлювати гральну індустрію. 

Вітчизняне бджільництво після стрімкого злету попередніх років переживає не найкращі часи. Головна причина кризи експортно-орієнтованої нішевої галузі — погіршення кон’юнктури світового ринку меду, падіння ціни на продукт. Усе це на тлі нинішнього несподіваного укріплення гривні аж ніяк не на руку експортерам меду. Як наслідок, маємо зниження закупівельної ціни на наймасовіший в Україні соняшниковий мед ледь не до 30 грн/кг. Тоді як кілька років тому вона сягала 50 грн/кг. Криза відсіює неефективних виробників, які змушені йти з ринку, продаючи власні пасіки. Разом з тим криза — це нові можливості для нових гравців. Проте купувати пасічне господарство, що зазнало фіаско, нехай і за заниженою ціною, — не найкращий варіант. Правильніше будувати свою справу "з нуля".

Grid List

Дмитро Палієнко, генеральний директор Avalon Inc.

Чи є гроші у вітчизняних агропідприємців? Де їх знайти та яка вартість цих грошей для агрохолдингів, фермерів й іноземних покупців? Давайте розбиратися.

Коли розмова заходить про відкритий ринок землі та зняття мораторію, експерти все частіше говорять про наявність чи відсутність інвестицій в аграріїв для покупки цієї землі, банки та інвестфонди — про нібито існування у них спеціальних фінансових програм для агрокомпаній, агрохолдинги розмірковують над вартістю кредитів та шукають дешевшу альтернативу за кордоном, а фермери нервово рахують гроші від продажу зернових, що сховані під матрацом. І що найцікавіше: усі ці категорії гравців ринку відчувають себе невпевнено та беззахисно.

Від великого до малого

Агрохолдинги зазвичай не мають проблем з тим, де взяти гроші. Банки залюбки їх кредитують — як вітчизняні, так і зарубіжні, де кредитні ресурси суттєво дешевші. Крім того, з ними радо співпрацюють великі фінансові організації. Наприклад, ЄБРР давно є кредитором багатьох українських агрохолдингів. А ще є Європейський інвестиційний банк, кредитний проект якого в Україні на етапі становлення. А також Міжнародна фінансова корпорація. Для великих компаній не буде проблемою отримати кредит для купівлі землі. Довгостроковий. Під невеликі відсотки. Бо тут є застава. Крім того, в агрохолдингів є фахівці, які знають, як працювати з міжнародними інституціями у питанні залучення фінансів. Але на заваді може стати надто високий показник закредитованості, який, можливо, обмежуватиме їхній потенціал щодо участі в ринку.

Чим обернеться для українського агровиробника цьогорічний врожай зернових: рекордним експортом чи рекордним падінням цін?

Гривня — на трирічному максимумі! Здавати чи купувати?

Данило Гетманцев, голова Комітету Верховної Ради з питань  фінансів, податкової та митної політики

Банки покращують сервіси для МСБ. Насамперед — завдяки створенню дистанційних каналів обслуговування

Александер Маркус, голова правління Німецько-Української промислово-торговельної палати

Напередодні старту змін на ринку електричної енергії до спільноти БІЗНЕС 100 приєднався один з найпотужніших гравців у сегменті відновлюваної енергетики — KNESS Group. Щонайменше, ми вважаємо це символічним. Адже саме приватний бізнес має зрушити з місця цю важку неповоротку систему, існуванню якої ми присвятили липневий номер.

Своїм баченням того, куди рухається і, головне, куди слід прямувати українському енергосектору, з читачами БІЗНЕСа поділився генеральний директор KNESS Group Сергій Шакалов.

В Україні відбулась Міжнародна конференція демократичної освіти IDEC/ЕUDEC 2019, яка засвідчила: конкуренція на освітньому полі буде лише зростати. Українці прагнуть альтернативних шкільних послуг

Глобальні рейтинги вказують на напрямки, де Україні потрібні реформи

Прийнято вважати, що Україна має слабкий імідж як географія для вкладення інвестицій. Але як об’єктивно оцінити сильні та слабкі сторони у сприйнятті держави зовнішніми гравцями? Адже для початку роботи над створенням сильного бренда України треба чітко уявляти “відправну точку”. Таку інформацію можуть надати світові рейтинги.

Економіка

Згідно з даними Fraser Institute, у рейтингу ступеня економічної свободи Україна посіла 135-те місце, за рік піднявшись на три сходинки.

Незначне покращення відзначено в таких показниках: розмір уряду, надійні гроші та свобода міжнародної торгівлі. Водночас оцінки показників “правова система” і “рівень регулювання” погіршились.

Стабільне залучення інвестицій є важливим драйвером розвитку як окремого бізнесу, так і регіонів. Разом з тим залучення додаткових коштів стає все складнішим завданням не лише для країн, що розвиваються, а й для розвинених індустріальних ринків

Наймасштабнішу жіночу бізнес-конференцію в Україні Business Woman Day, яка відбулася 12 жовтня в столичному Mercure Congress Centre, відвідали півтори тисячі учасників, 95% з яких склали жінки з різних куточків країни.

У суботу, 5 жовтня, в Україні вперше в історії людства відправили у космос 100 тисяч дитячих малюнків-мрій, які збирав благодійний проєкт Здійсни мрію 1+1 media.

Цієї осені ресторан приготував чимало сюрпризів своїм гостям. Найголовніший – презентація нового меню.

У турбулентний період передачі влади та встановлення нових "правил гри", є ризик втратити послідовність напрацювань у різних сферах та реформ, які розпочалися після Революції Гідності та далися українцям за високою ціною.

Портрет недели

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

20-26 февраля

p 06СОБЫТИЯ НЕДЕЛИ
Украинские металлурги в январе текущего года увеличили производство стали по сравнению с январем прошлого года на 8,5% — до 2,103 млн т, сохранив при этом 10-е место в списке мировых производителей этой продукции.

Об этом говорится в сообщении Всемирной ассоциации производителей стали (World Steel Association). Согласно ему, по итогам января лидерство в мировом рейтинге сталеваров традиционно сохранил Китай с показателем 67,2 млн т (рост на 7,4% к январю 2016 г.).

Далее в первой десятке рейтинга страны расположились в следующем порядке: Япония (2,7%, 9 млн т), Индия (12%, 8,4 млн т), США (6,5%, 6,9 млн т), Россия (11,6%, 6,2 млн т), Южная Корея (3,2%, 5,9 млн т), Германия (1,2%, 3,6 млн т), Турция (12,8%, 2,9 млн т), Бразилия (14,4%, 2,8 млн т).

В целом в январе 2017 г., по сравнению с аналогичным месяцем прошлого года, 66 стран, входящих в рейтинг WSA, увеличили производство стали на 7% — до 136,5 млн т.

ЦИТАТА
“Бывшим владельцам национализированного украинского ПриватБанка могут грозить уголовные расследования, если согласованный с Международным валютным фондом независимый аудит покажет, что они сознательно довели банк до банкротства”

Валерия Гонтарева,
председатель Национального банка Украины,
из интервью агентству Reuters,
22 февраля 2017 г.



p 06 2Объем экспорта основных видов вооружений из Украины в 2016 г. составил $528 млн, что обеспечило стране 11-е место в ежегодном рейтинге мировых экспортеров вооружений Стокгольмского международного института исследований проблем мира (SIPRI).

По оценкам европейских экспертов, в 2016 г. Украина экспортировала вооружений на 52,86% больше, чем в 2015 г. По данным SIPRI, среди крупнейших импортеров украинских вооружений в 2016 г. были РФ (32%, $169 млн), КНР (17%, $90 млн), Конго (16,3%, $86 млн) и Таиланд (12,7%, $67 млн).

В структуре экспорта основных видов вооружений выделяются самолеты ($196 млн, 37%), бронетехника ($145 млн, 27,5%), двигатели ($168 млн, 31,8%), ракеты ($19 млн, 3,6%). Тройку лидеров мирового рейтинга SIPRI в 2016 г., как и в 2015 г., возглавили США с экспортом в $9,894 млрд, РФ ($6,43 млрд) и Германия ($2,813 млрд).

В январе госконцерн “Укроборонпром” обнародовал данные о том, что объем экспорта вооружений и продукции военного и специального назначения предприятиями госконцерна по итогам 2016 г. увеличился
на 25% по сравнению с показателем 2015 г. — до $756 млн.

ИНВЕСТИЦИИ
Российская нефтяная компания “Лукойл” закрыла сделку по продаже своего последнего актива в Украине — “Карпатнефтехим”. Об этом говорится в официальном сообщении компании.

Речь идет о продаже 100%-ной доли владения в компании LUKOIL Chemical B.V. (Нидерланды), которой принадлежит неф­техимический завод “Карпатнефтехим”, расположенный в Ивано-Франковской области.

Генеральный директор “Лукойла” Вагит Алекперов в июне 2016 г. говорил, что компания хотела бы продать “Карпатнефтехим”, и оценивал его в $100-350 млн.

Ранее российская компания владела в Украине Одесским НПЗ и сетью АЗС, однако продала эти активы в 2013 г. и 2014 г. соответственно.

INSIDE
Государственная фискальная служба предлагает пересмотреть критерии для проведения обязательной проверки физлиц-предпринимателей при их закрытии и упрощения процедуры снятия их с налогового учета.

Об этом сообщил председатель ГФС Роман Насиров в ходе заседания Комитета Верховной Рады по вопросам налоговой и таможенной политики. По его словам, в соответствии с действующим законодательством ГФС обязана проверить каждое физическое лицо — предпринимателя в процессе его ликвидации.

“Вместе с тем, учитывая нынешние нововведения о необходимости уплаты ФЛП единого взноса даже при отсутствии прибыли, с 1 декабря 2016 г. до 20 февраля 2017 г. около 330 тыс. предпринимателей прекратили свою деятельность.

При этом большинство закрытых ФЛП были “спящими” и давно не вели хозяйственную деятельность”, — говорится в сообщении ГФС. В свою очередь, г-н Насиров отметил: “На этот счет существуют два приказа Минфина.

Один из них касается ЕСВ, второй — всех остальных налогов. Мы считаем, что следует пересмотреть эти приказы и установить более конкретные требования — в каких случаях, в зависимости от критериев того физлица-предпринимателя, деятельность закрывается, какая нужна или не нужна проверка”.

КАДРЫ
Партнер инвестиционной компании SD-Capital Владислав Рашкован переходит на работу в центральный офис Международного валютного фонда в Вашингтоне.

 Он принял предложение стать заместителем исполнительного директора Фонда (Alternate Executive Director) по группе стран, в которую входит Украина.

Кабинет министров Украины назначил заместителем министра энергетики и угольной промышленности по вопросам европейской интеграции Наталию Бойко. Об этом говорится в сообщении Минэнергоугля.

p 07 1Направление, которое будет курировать г-жа Бойко, — это евроинтеграция, соответственно, все требования по Третьему энергопакету, по ассоциации с Евросоюзом, сотрудничеству с международными партнерами — ЕБРР, Всемирным банком, донорами.

Также Наталия Бойко будет заниматься энергетической стратегией Минэнергоугля. Предложение занять пост заместителя министра по вопросам евроинтеграции г-же Бойко поступило от министра энергетики и угольной промышленности Игоря Насалика.