Тютюновий ринок в Україні наразі перебуває у турбулентному стані через ухвалення Верховною Радою законодавчої норми про державне регулювання торговельної націнки на їхні товари. Йдеться про так звану "тютюнову" поправку №8 до законопроєкту №1049, яка встановлює фіксовану маржу для оптових і роздрібних торговців тютюновими виробами на рівні 7% та 13% від максимальної роздрібної ціни за пачку сигарет.

У зв`язку з цим міжнародні тютюновиробники пригрозили суттєвим скороченням виробництва і закриттям фабрик в Україні. "Першою ластівкою" стала зупинка фабрики у Прилуках компанії British American Tobacco. В уряді розцінили це як шантаж з боку тютюновиробників. Але, розуміючи наслідки тютюнової кризи для України, очільник Кабміну Олексій Гончарук заявив про готовність до діалогу з тютюновими компаніями. 

2019 рік для України — рік змін і потрясінь, абсолютна зміна влади, а за цим і підходів та методів управління державою. Нова команда прагне, принаймні так заявляють, викорінити корупцію, впорядкувати соціальну сферу, провести медичну реформу, покращити забезпечення армії та багато іншого. На все це потрібні кошти, і колосальні.

 

 "Проклята, якщо зробиш, приречена, якщо не зробиш" (англ. "Damned if you do, doomed if you do not") — це частина назви аналітичного звіту про жінок на керівних позиціях, який консалтингова фірма Catalyst опублікувала ще в 2007 році. Тоді вважалося, що на своєму шляху вверх жінки можуть робити все що завгодно, але все це апріорі неправильно. Занадто жіночні, занадто мужні, занадто сексуальні, занадто ліберальні, занадто істеричні, занадто слабкі в управлінні — жінки часто схильні до оцінки якості та осуду з боку свого оточення. Навіть сьогодні дилема "подвійного зв'язку"* все ще залишається проблемою.

Різні дослідження засвідчують, що жінки, зазвичай, керують "із заднього плану", при цьому у фокусі уваги перебуває команда. Чоловіки ж, як вважається, прагнуть перебувати на передових позиціях і завойовувати довіру.

Значний прогрес у питаннях різноманіття та інтеграції в компаніях вже досягнутий, але, як і раніше, залишається багато речей, над якими ще потрібно працювати.

Нині політики та експерти палко дискутують на тему легалізації азартних ігор в Україні. Залишається питання: в яких масштабах та за якими правилами нова влада наважиться відновлювати гральну індустрію. 

Вітчизняне бджільництво після стрімкого злету попередніх років переживає не найкращі часи. Головна причина кризи експортно-орієнтованої нішевої галузі — погіршення кон’юнктури світового ринку меду, падіння ціни на продукт. Усе це на тлі нинішнього несподіваного укріплення гривні аж ніяк не на руку експортерам меду. Як наслідок, маємо зниження закупівельної ціни на наймасовіший в Україні соняшниковий мед ледь не до 30 грн/кг. Тоді як кілька років тому вона сягала 50 грн/кг. Криза відсіює неефективних виробників, які змушені йти з ринку, продаючи власні пасіки. Разом з тим криза — це нові можливості для нових гравців. Проте купувати пасічне господарство, що зазнало фіаско, нехай і за заниженою ціною, — не найкращий варіант. Правильніше будувати свою справу "з нуля".

Grid List

Дмитро Палієнко, генеральний директор Avalon Inc.

Чи є гроші у вітчизняних агропідприємців? Де їх знайти та яка вартість цих грошей для агрохолдингів, фермерів й іноземних покупців? Давайте розбиратися.

Коли розмова заходить про відкритий ринок землі та зняття мораторію, експерти все частіше говорять про наявність чи відсутність інвестицій в аграріїв для покупки цієї землі, банки та інвестфонди — про нібито існування у них спеціальних фінансових програм для агрокомпаній, агрохолдинги розмірковують над вартістю кредитів та шукають дешевшу альтернативу за кордоном, а фермери нервово рахують гроші від продажу зернових, що сховані під матрацом. І що найцікавіше: усі ці категорії гравців ринку відчувають себе невпевнено та беззахисно.

Від великого до малого

Агрохолдинги зазвичай не мають проблем з тим, де взяти гроші. Банки залюбки їх кредитують — як вітчизняні, так і зарубіжні, де кредитні ресурси суттєво дешевші. Крім того, з ними радо співпрацюють великі фінансові організації. Наприклад, ЄБРР давно є кредитором багатьох українських агрохолдингів. А ще є Європейський інвестиційний банк, кредитний проект якого в Україні на етапі становлення. А також Міжнародна фінансова корпорація. Для великих компаній не буде проблемою отримати кредит для купівлі землі. Довгостроковий. Під невеликі відсотки. Бо тут є застава. Крім того, в агрохолдингів є фахівці, які знають, як працювати з міжнародними інституціями у питанні залучення фінансів. Але на заваді може стати надто високий показник закредитованості, який, можливо, обмежуватиме їхній потенціал щодо участі в ринку.

Чим обернеться для українського агровиробника цьогорічний врожай зернових: рекордним експортом чи рекордним падінням цін?

Гривня — на трирічному максимумі! Здавати чи купувати?

Данило Гетманцев, голова Комітету Верховної Ради з питань  фінансів, податкової та митної політики

Банки покращують сервіси для МСБ. Насамперед — завдяки створенню дистанційних каналів обслуговування

Александер Маркус, голова правління Німецько-Української промислово-торговельної палати

Напередодні старту змін на ринку електричної енергії до спільноти БІЗНЕС 100 приєднався один з найпотужніших гравців у сегменті відновлюваної енергетики — KNESS Group. Щонайменше, ми вважаємо це символічним. Адже саме приватний бізнес має зрушити з місця цю важку неповоротку систему, існуванню якої ми присвятили липневий номер.

Своїм баченням того, куди рухається і, головне, куди слід прямувати українському енергосектору, з читачами БІЗНЕСа поділився генеральний директор KNESS Group Сергій Шакалов.

В Україні відбулась Міжнародна конференція демократичної освіти IDEC/ЕUDEC 2019, яка засвідчила: конкуренція на освітньому полі буде лише зростати. Українці прагнуть альтернативних шкільних послуг

Глобальні рейтинги вказують на напрямки, де Україні потрібні реформи

Прийнято вважати, що Україна має слабкий імідж як географія для вкладення інвестицій. Але як об’єктивно оцінити сильні та слабкі сторони у сприйнятті держави зовнішніми гравцями? Адже для початку роботи над створенням сильного бренда України треба чітко уявляти “відправну точку”. Таку інформацію можуть надати світові рейтинги.

Економіка

Згідно з даними Fraser Institute, у рейтингу ступеня економічної свободи Україна посіла 135-те місце, за рік піднявшись на три сходинки.

Незначне покращення відзначено в таких показниках: розмір уряду, надійні гроші та свобода міжнародної торгівлі. Водночас оцінки показників “правова система” і “рівень регулювання” погіршились.

Стабільне залучення інвестицій є важливим драйвером розвитку як окремого бізнесу, так і регіонів. Разом з тим залучення додаткових коштів стає все складнішим завданням не лише для країн, що розвиваються, а й для розвинених індустріальних ринків

Наймасштабнішу жіночу бізнес-конференцію в Україні Business Woman Day, яка відбулася 12 жовтня в столичному Mercure Congress Centre, відвідали півтори тисячі учасників, 95% з яких склали жінки з різних куточків країни.

У суботу, 5 жовтня, в Україні вперше в історії людства відправили у космос 100 тисяч дитячих малюнків-мрій, які збирав благодійний проєкт Здійсни мрію 1+1 media.

Цієї осені ресторан приготував чимало сюрпризів своїм гостям. Найголовніший – презентація нового меню.

У турбулентний період передачі влади та встановлення нових "правил гри", є ризик втратити послідовність напрацювань у різних сферах та реформ, які розпочалися після Революції Гідності та далися українцям за високою ціною.

Прозрачным – быть

Агро Restart: Reформы, Reсурсы, Reпутация
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Несмотря на активизацию процесса перехода компаний в категорию частных акционерных обществ, многие лидеры реального сектора экономики предпочитают развиваться как публичные акционерные общества

По

следние несколько месяцев Национальная комиссия по ценным бумагам и фондовому рынку (НКЦБФР) еженедельно сообщает о десятках компаний, сменивших организационно-правовую форму с публичного акционерного общества на частное.

Действительно, по данным НКЦБФР, с 1 мая по 2 сентября текущего года 201 ПАО стало ЧАО. Отметим, что такая возможность появилась у акционерных обществ 1 мая, после вступления в силу Закона “О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно защиты прав инвесторов”.

Упомянутые законодательные изменения существенно меняют требования к деятельности акционерных обществ, в частности публичных. Среди прочего Закон предусматривает право миноритарных акционеров подавать иск в интересах общества о возмещении вреда, усиливает ответственность должностных лиц в случае нанесения вреда обществу в результате неправомерных действий.

Более того, законодательные изменения предполагают введение в ПАО института независимых директоров, которые в том числе должны будут представлять интересы миноритарных акционеров. Изменения также коснулись и порядка формирования наблюдательных советов акционерных обществ. Теперь их членами могут выступать только физлица.

При этом если член наблюдательного совета избран в качестве представителя одного из акционеров общества, этот акционер получает возможность менять своего представителя без проведения общего собрания акционеров. Меняются и требования к обращению ценных бумаг (ЦБ) эмитентов.

В частности, украинские компании с 1 мая могут находиться в листинге акций только одной из фондовых бирж. В целом, можно сказать, что законодательные изменения существенно повышают требования к уровню корпоративного управления в ПАО.

Естественный отбор
На первый взгляд может показаться, что регулятор приветствует и стимулирует начавшийся про­­­-
цесс активного перехода ПАО в категорию ЧАО. Во всяком случае, чиновники не раз высказывались в том духе, что в стране и так слишком много компаний создано в форме публичных акционерных обществ.

Однако это, скорее, не прихоть регулятора, а объективное положение дел. НКЦБФР уже не первый год приходится вести работу по выведению с фондового рынка мусорных ЦБ, выявляя ПАО с признаками фиктивности.

И, надо признать, таковых, к сожалению, остается еще довольно много. И в этом вопросе Нацкомиссию можно только поддержать. Правда, есть и другая, не менее веская причина сокращения численности ПАО.

Многие действующие компании попросту не видят смысла и возможности далее оставаться в форме ПАО и предпочитают становиться частными компаниями. Почему так происходит? Следует все также учитывать вступившие в силу в мае этого года изменения в Закон “Об акционерных обществах”.

Теперь многим компаниям попросту сложно и затратно соответствовать всем требованиям, предъявляемым законодательством к работе, организационной структуре и внутренним процедурам ПАО. По прогнозам экспертов, в результате законодательных изменений 90-95% ПАО изменят свою организационную форму на ЧАО.

p 25Корпоративный уровень
Вместе с тем многие компании видят выгоды от сохранения статуса публичного АО.

Более того, многие стратегии своего развития строят как раз исходя из принципов публичности и современных стандартов корпоративного управления.

Для таких эмитентов вопрос о переходе в статус ЧАО на повестке дня не стоит.

Наоборот, в Украине уже сформировался пласт акционерных обществ, которые стремятся укрепить свой публичный статус, становясь благодаря этому привлекательными объектами для инвестиций и финансирования.

Не так давно, в марте, рейтинговое агентство IBI-rating совместно с Профессиональной ассоциацией корпоративного управления провело исследование “Корпоративное управление в компаниях реального сектора”.

В рамках исследования были проанализированы показатели корпоративного управления в 55 компаниях, акции которых котируются на международных и украинских фондовых биржах, а также множество аспектов жизнедеятельности акционерных обществ.

Принимались во внимание, например, такие показатели: наличие контролирующих акционеров; раскрытие информации о собственниках существенной доли в капитале, а также о конечных бенефициарах; выполнение требований к срокам проведения собраний акционеров; выплата дивидендов.

Оценивался и наблюдательный совет компаний, в частности, механизм голосования и наличие независимых членов в его составе, система оплаты труда членов наблюдательного совета и периодичность заседаний этого органа.

С точки зрения менеджмента и системы контроля организаторы исследования уделили внимание привлечению АО ведущих аудиторских компаний, а также фактам раскрытия информации о размере заработной платы менеджмента компании.

Свой вес также имели качество веб-сайта эмитента, раскрытие информации об аффилированных лицах, а также обнародование обязательной информации об АО и аудиторского заключения на сайте компании.

Оценке подлежали и такие показатели деятельности АО, как регистрация на фондовой бирже, наличие кодекса корпоративного управления, соблюдение стандартов качества корпоративного управления, даже когда они превышают требования законодательства.

Естественно, что на оценку влияла и история взаимодействия с НКЦБФР, а именно наличие санкций и предписаний со стороны регулятора за нарушения.

Среди 12 включенных в исследование компаний, ЦБ которых обращаются на западных фондовых биржах, в Топ-5 АО по уровню корпоративного управления вошли: Astarta Holding N.V., Kernel Holding S.A., Industrial Milk Company, Ovostar Union и Cadogan Petroleum.

Также были проанализированы показатели 43 украинских ПАО, акции которых обращаются на отечественных фондовых биржах. В этой категории пятерку лидеров по уровню корпоративного управления составили компании “Укртелеком”, “Концерн “Галнафтогаз”, “Фармак”, “Киевэнерго” и “Центрэнерго”.

Прозрачная стратегия
Примечательно, что охваченные исследованием компании декларируют намерение повышать стандарты корпоративного управления. Одна из таких компаний — ПАО “Фармак”.

По словам представителей компании, сейчас в ПАО проводится работа по приведению системы корпоративного управления и корпоративной структуры в соответствие как с изменениями в национальном законодательстве, так и с действующими международными стандартами корпоративного управления.

“Стратегической целью компании “Фармак” является стремление быть безоговорочным лидером национальной фармацевтической отрасли и конкурентоспособным игроком на международных рынках, — говорится в сообщении компании. — ПАО “Фармак” выбрало путь прозрачной публичной компании по высоким стандартам развитых стран”.

При этом в ПАО параллельно проводится формирование новой, более совершенной организационной структуры. В частности, речь идет об институте независимых директоров, создании новых комитетов в рамках наблюдательного совета, а также о совершенствовании службы внутреннего аудита.