У НБУ відберуть інструменти зловживання владою

Нацбанк України
2088
Нацбанк України

НБУ, користуючись шпариною в законодавстві, штучно розширює власні повноваження та зловживає ними, вважає голова Комітету з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк. Обов’язковий продаж валютної виручки спричиняє скорочення експорту, спонукає до розмивання бази оподаткування й переміщення прибутків в офшорні або низькоподаткові юрисдикції. Це погіршує торговельний баланс, фінансову стабільність країни та добробут українців. При цьому НБУ подає кожне невеличке послаблення, наприклад, зниження відсотку обов’язкового продажу валюти як велику перемогу.

Вже більше 4 років в Україні діє вимога НБУ щодо обов'язкового продажу частини валютних надходжень резидентів. Незважаючи на пряму норму закону щодо заборони введення таких заходів довше ніж на 6 місяців! Натомість, НБУ своїми постановами щопівроку «технічно» продовжує такі заходи. Без комплексного аналізу їх впливу на економіку і фінанси.
Віктор Галасюк
Голова Комітету ВР з питань промислової політики та підприємництва, Президент Української Асоціації Римського клубу, к.е.н.

Крім того, згідно звіту МВФ «Annual Report on Exchange Arrangements and Exchange Restrictions», вимога щодо продажу валютної виручки експортерів («surrender requirements») існує в основному в бідних країнах: Алжир, Ангола, Бангладеш, Чад, Кабо Верде, Гренада, Гондурас, Мозамбік, Нігерія.

Тому у Парламенті вирішили виправити ситуацію — валютні операції лібералізують для збільшення українського експорту. Відповідний законопроект №7061 зареєстровано у Раді вчора, 5 вересня.

Команда Радикальної партії пропонує вивести Україну з цього «клубу». Законопроект забирає у НБУ можливість надалі зловживати, адже встановлює реальні часові обмеження та міняє процедуру встановлення вимоги продажу валютної виручки експортерів. Згідно законопроекту, її можна буде запроваджувати тільки за погодженням з Радою НБУ, а в подальшому ще і Ради фінансової стабільності. Це убезпечить українських експортерів від зловживань регулятора.
Віктор Галасюк
Голова Комітету ВР з питань промислової політики та підприємництва, Президент Української Асоціації Римського клубу, к.е.н.

Дана законодавча ініціатива є складовою промислового пакету реформ РПЛ та Антикризового плану розвитку економіки.Последние новости: