3,6 млн грн відшкодування ПДВ: співпраця бізнесу та РБО

Пітер Пауль Рубенс, «Суд Соломона», 1611-1614
1318
Пітер Пауль Рубенс, «Суд Соломона», 1611-1614

Наше підприємство працює в аграрному секторі. В 2012 році ми почали втілювати в життя проект з будівництва найсучаснішого тваринницького комплексу по вирощуванню свиней в смт. Терезине, що на Київщині. Енергоощадні приміщення та обладнання було імпортовано з Німеччини, тварин з найвищим статусом здоров'я було завезено від англійської компанії "Ra-Se Genetics". Підприємство було створено з метою продукувати найкраще батьківське поголів'я свиней в Україні, щоб вітчизняні компанії не були залежними від імпорту батьківського поголів'я з-за кордону, що є досить "дорогим задоволенням", а мали змогу купувати нічим не гірше поголів'я тут, в Україні, що є значно вигіднішим і зручнішим рішенням.

Це є новий проект. Оскільки будівництво комплексу велося "з нуля", і приміщення з обладнанням імпортувались з Німеччини, наша компанія інвестувала чималі кошти. Тому в нас за три роки будвництва виникла чимала сума податкового кредиту. Після введення в 2015 році першої черги в експлуатацію, ми вирішили подати до відшкодування з бюджету суму 3,6 млн. грн. сплаченого нами податку на додану вартість. Ця сума для нас була досить потрібною, оскільки ми тільки почали отримувати власну продукцію і ще не мали власної виручки для придбання кормів та ветпрепаратів, виплати заробітної плати персоналу. За результатми перевірки податковою інспекцією нам було надано довідку, що порушень не виявлено і вся сума нам повинна була бути відшкодована протягом п'яти днів, але протягом наступних п'яти місяців нам так і не відшкодували податковий кредит. А на наш запит з Київської обласної інспекції взагалі прийшла відповідь, що дана сума ще знаходиться в процесі перевірки! Нісенітниця!

Тому нам порадили звернутись з нашою "проблемою" до Ради бізнес-омбудсмена в Україні. Ми ознайомились з його функціями та звітами про виконання скарг бізнесу до державних органів влади на офіційному сайті, і, не вагаючись ні хвилини, одразу ж подали скаргу. Майже відразу нам передзвонили з офісу бізнес-омбудсмена і повідомили про те, що наші документи були розглянуті і є всі ознаки бездіяльності органів Державної фіскальної служби, які затягують процес відшкодування ПДВ. Бізнес-омбудсмен направив запит до вищого керівництва ДФС України з проханням розглянути нашу "проблему", за результатами якої відбулась зустріч бізнес-омбудсмена та спеціалістів ДФС з розглядом наших документів, після чого ми досить швидко, протягом місяця з моменту звернення, все ж таки отримали заявлену нами суму ПДВ в повному обсязі.

ХІД РОБОТИ

Відшкодування ПДВ – традиційно одна з найсерйозніших проблем в українській податковій системі. В даному випадку скаржник виконав всі необхідні умови для відшкодування ПДВ. Вирішення питання полягало в тому, щоб припинити бездіяльність податкової, яка затягувала процес відшкодування ПДВ, і допомогти компанії отримати відшкодування в найкоротші терміни.

Інспектор Ради негайно взяв скаргу в роботу і підготував відповідне звернення до податкової. Також ми обговорили це питання на зустрічі робочої групи, створеної в рамках Меморандуму про партнерство та співробітництво між Радою бізнес-омбудсмена і Державної фіскальною службою України (меморандум підписаний восени 2015 року). Після обговорення скарги з ДФС проблема була вирішена в найкоротші терміни.

У той час як законодавство по відшкодуванню ПДВ передбачає досить простий механізм, на практиці відшкодування ПДВ стало процедурою тривалою і обтяжливою. У багатьох випадках, навіть коли право конкретного платника податків на відшкодування ПДВ належним чином підтверджено, податкові органи застосовують різні інструменти затримки з поверненням коштів. Таким чином, платник податків часто змушений «кредитувати» державний бюджет, і часто тільки після втручання РБО процес активізується і відбуваються всі необхідні дії з боку податкової.

ОЛЕКСІЙ СПІВАК
Інспектор Ради бізнес-омбудсмена, працював над скаргою Селекційного центру свинарства

Власники компанії завжди кажуть мені наступне: "Завжди все роби правильно, чесно і нікого не бійся, і тоді буде результат!". Дійсно, можна щось робити не до кінця або "навпрошки", але те, що ти не доробив сьогодні, може тобі гикнутись через рік, два, три, коли ти цього не чекаєш. Те саме з нашою проблемою, коли ми від початку робили все правильно, ми були впевнені на 100%, що нам "положено" відшкодування, і ми йшли до кінця, щоб його отримати! Дякуємо всій Команді Ради бізнес-омбудсмена за допомогу і ту нелегку роботу, яку вони виконують та допомагають бізнесу в "боротьбі" з бюрократичними перепонами.

Справка

Більшість скарг Ради бізнес-омбудсмена стосується саме податкових питань. Наприклад, до кінця третього кварталу 2016 року 48% усіх скарг підприємців стосувалися саме податкових питань. Це і податкові перевірки, і затримка з відшкодуванням ПДВ, кримінальні провадження проти бізнесу з боку ДФС, електронне адміністрування ПДВ. Варто відзначити, що робота Ради з ДФС над зверненнями наших скаржників досить конструктивна – держорган виконав понад 80% наших рекомендацій.