Посадіть ранню грушу - будете мати гарний бізнес

Посадіть ранню грушу - будете мати гарний бізнес
1264

Якщо комусь доводилося проїжджати наприкінці липня з Володарки до Тетієва (Київська обл.), то на під'їзді до Косівського водосховища з лівого боку, напевне, милувався алеєю красивих з пірамідальною кроною груш, які щорічно радують яскраво забарвленими невеликого розміру смачними з сильним ароматом плодами — Скороспілка із Треву, або просто Тревінка — один з надранніх сортів груші.

Такий, дещо "гоголівський", вступ до статті зроблено для того, щоб привернути увагу до груш саме раннього строку достигання, бо в широкому загалі до ранніх сортів груші дещо зневажливе ставлення. Адже в цей час є багато інших плодів і ягід.

Не буду зупинятися на тому, наскільки поживні й корисні ранні груші, зауважу лише те, що з економічного боку ця група сортів дуже вигідна. Позаяк ранні груші мають доволі високу ціну на ринку, особливо у великих містах та в зонах відпочинку: Крим, узбережжя Азовського і Чорного морів, Трускавець, Миргород, Хмільник тощо.

Адже коли вже достигнуть Улюблена Клаппа, Корсуньська та інші літні сорти, то ціна на базарі значно впаде і буде невигідно возити груші на базар і віддавати їх за безцінь. Тому на ранньолітні сорти варто звернути увагу і селянам, і дачникам, і фермерам.

Читайте також: Що робити якщо не плодоносить груша

Найкращою серед ранньолітніх сортів, на мій погляд, є груша сорту Красива, що цілком виправдовує свою назву. Селекціоновано цей сорт в Уманському аграрному університеті (Іллінка х Улюблена Клаппа). Дерево сильноросле з товстими основними гілками та пагонами сіро-коричневого забарвлення, листя темно-зелене з восковим нальотом, стійке до парші. За результатами наших досліджень, сорт добре сумісний з айвою, глодом, на яких починає плодоносити на 3-й рік, а на сіянці груші — на 5-й. Достатньо врожайний сорт. Плоди одномірні, класичної грушоподібної форми (Бере), досить великі (до 200 г), зелено-жовтого кольору з яскравим розмитим рум’янцем. М'якуш маслянистий, соковитий, відмінного смаку. Площі достигають наприкінці липня — на початку серпня, десь на 10-15 днів раніше від сорту Улюблена Клаппа. Потребує поетапного збирання врожаю.

Іллінка — надзвичайно поширений старовинний сорт. Прекрасний майже в усіх відношеннях: швидкоплідний (починає плодоносити на 5—6-й рік), плодоношення регулярне, ранньостиглий (у нашій зоні починає достигати з 20 липня).

Кікусії ця груша японського походження. Плоди середніх розмірів (150-180 г), жовто-зеленого забарвлення з сильним ароматом. М'якуш білий, хрусткий, соковитий. Достигає повільно, окремі плоди в середині серпня, інші наприкінці, а частина — в середині вересня. Потребує поетапного збирання врожаю.

Читайте також: Сорти груші для українського Лісостепу та Полісся

Сорт самобезплідний, тому поруч мають рости груші інших сортів. Плоди знімати з дерева слід впрозелень, коли м’якуш ще твердий, позаяк перестиглі плоди втрачають добрі смакові якості і шиють з середини. Зберігаються протягом кількох днів.

Суттєвий недолік сорту — дуже уражується паршею, особливо плоди. Тому потребує декількох обробок фунгіцидами.

Юньська лепотіка — сорт болгарської селекції, може замінити в нашій зоні Іллінку. Отриманий від схрещування сортів Бере Жіффар х Майська.

Дерева цього сорту відзначаються зимостійкістю, сильним ростом, стійкістю до парші. Починає плодоносити на 5 -6-й рік (на сіянцях груші). Спроби щепити цей сорт на айві виявилися у нас невдалими, тому зробили висновок, що з айвою він несумісний. Плоди невеликі (70-100 г), видовжені, зеленого кольору, приємного смаку. В нашій зоні достигають у середині липня, у сховищі можуть зберігатися кілька днів. Це один з самих ранніх у нашій місцевості сортів груші.

До ранніх сортів належать також сорти: Транезішця, Сонячна, Пловдіївська-1. У нашій зоні вони вивчені мало і з певністю рекомендувати їх ще не можемо, а на півдні України вони зарекомендували себе з кращого боку.

П.О.Мазур, зав. с./г. відділом НЕНЦПоследние новости: