Конституційні зміни щодо правосуддя: нові можливості та нові виклики для бізнесу

Конституційні зміни щодо правосуддя: нові можливості та нові виклики для бізнесу
993
У День Конституції України, 28 червня, оголошено про підписання Закону про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя.

Через три місяці його положення стануть частиною Основного Закону України, хоча і діятимуть певний час з урахуванням численних особливостей «перехідного» періоду. Завершеного ж вигляду конституційна реформа в сфері правосуддя набуде після прийняття усіх необхідних «імплементаційних» законів. Втім, деякі нові можливості та нові виклики для бізнесу можна окреслити вже зараз.

Право на справедливий суд

Метою судової реформи мало стати створення незалежного суду, здатного здійснювати неупереджене правосуддя. Проте, на перший план вийшло питання перезавантаження судової системи.

Як результат, до невирішених досі проблем корупції та адміністративного впливу додано новий, вже конституційно-виправданий спосіб тиску на суддю шляхом проходження ним обов’язкового оцінювання. Критерії оцінювання звучать надто суб’єктивно: компетентність, професійна етика та доброчесність. А судді хто? І якщо є бажання й готовність будувати нову судову систему етично та доброчесно, то чому так само (етично та доброчесно) не можна було прийняти й нову редакцію Закону України «Про судоустрій і статус суддів»? Питання, звісно, риторичні.

Реальність, насправді, залежить не лише від влади, а й від зрілості суспільства та самого бізнесу. Від того, чи стане бізнес таким собі «watch dog», чи сприйме сам принципи етики та доброчесності.

У суд через інші коридори

Ще одне ключове завдання судової реформи – це «розвантаження» суддів. Змінами Конституції України не лише звужено юрисдикцію судів, але й передбачено можливість обов’язкового досудового порядку урегулювання спору. Ідея, можливо, й не погана, але для держави з компетентним не корупційним адміністративним апаратом. За інших умов процес оскарження може просто збільшитися на ще одну ланку, а отже, ще більше затягнутися. Хоча зміни до Конституції України і обіцяють усім розумні строки розгляду справ.

Зі скаргою – в Конституційний Суд

Новела змін до Конституції – право кожного на конституційну скаргу. Особа зможе скористатися цим правом, якщо вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України. Але для належної реалізації цього права відповідний закон має бути прийнятий до кінця вересня цього року.

Розуміти Конституцію – право обраних

Отримавши право на конституційну скаргу, бізнес (наряду зі значною кількістю інших суб’єктів) втратив право на звернення щодо тлумачення Конституції. Таке право, яким раніше міг скористатися кожен, залишиться лише в Президента України, щонайменше 45-ти народних депутатів; Верховного Суду; Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; Верховної Ради АР Крим.

Щодо тлумачення законів – Конституційний Суд втрачає відповідне повноваження. Фактично тлумаченням законів займатимуться суди загальної юрисдикції при вирішенні конкретних справ та узагальненні судової практики. Це, ніби, правильно. Водночас, перехідні положення конституційних змін не передбачають, що робити Конституційному Суду з тими зверненнями, що вже є в його провадженні.

Адвокати та нові можливості

Не можна оминути і питання запровадженої конституційними змінами адвокатської «монополії». Ця новела прямо зачіпає корпоративних юристів, ставлячи їх в нерівні умови з практикуючими адвокатами. Ситуація, насправді, може бути виправлена через м’які умови входження до адвокатської спільноти корпоративних та інших юристів зі значним досвідом представництва в судах. 

Последние новости: