Митниця на аутсорс: де Україна може «проколотися»

 Митниця на аутсорс: де Україна може «проколотися»
863

Складається враження, що влада намагається відтермінувати зміни у всій державі та ізолювати реформаторство окремими прикордонними регіонами

Міністерство фінансів оголосило курс на масштабне реформування українських митних служб. Управління ними може бути передано на аутсорсинг іноземним компаніям, зокрема, ведуться переговори з Crown Agents.

Чи була успішною Crown Agents в інших країнах

У Європі за останні 15 років відомо лише два приклади роботи цієї компанії із митницями: у Болгарії (з 2001-го року, останні контракти були підписані у 2009-му) та Албанії (з 2014-го року). Тривалий час болгарські контракти (з ініціативи тодішньої влади) були засекречені. Успішність роботи Crown Agents у цих державах важко оцінити однозначно: часто її робота стає елементом політичної боротьби. Одна сторона запрошує їх, а інша заробляє політичні дивіденди, критикуючи такі ініціативи. Відгуки щодо її діяльності іноді кардинально відрізняються.

Український сценарій: можливі проблеми і перспективи

На мою думку, формально передавати митницю чи її функції під управління зовнішнього консультанта ніхто не буде.

По-перше, для цього потрібно змінювати законодавство (досі цього не відбулось та не планується). По-друге, у сучасній Європі такі випадки невідомі. По-третє, сама компанія не декларує такого досвіду. Думаю, буде підписаний контракт про співробітництво, де іноземна компанія надаватиме такі послуги:

  • консультації;
  • допомогу в реформуванні;
  • запровадження автоматичної системи оцінки ризиків;
  • технічне переоснащення;
  • електронні послуги тощо.

Враховуючи специфіку компанії, найдоцільніше було би доручити їм роботу із центральним апаратом Митниці, оскільки в такому випадку реформуватиметься весь митний механізм.

Проте в Україні передбачається допуск компанії лише на обмежене коло митниць у західних областях. Складається враження, що влада намагається відтермінувати зміни у всій державі та ізолювати реформаторство окремими прикордонними регіонами. Виникає ризик паралельного функціонування трьох митних систем: Одеської (під контролем Саакашвілі), окремих західних (приватна західна компанія) та решти митниць, які працюватимуть по-старому.

Обмеження роботи компанії лише окремими прикордонними районами десинхронізує роботу митниці: вона може перестати бути єдиним механізмом, що, в свою чергу, посилить тінізацію. Одеська митниця вже зараз відокремлена від решти таких органів.

Однозначно можна сказати, що досвід управління Crown Agents не буде зайвим для України. Одна з переваг – впровадження західних механізмів роботи, які передбачають кардинально інші критерії оцінки діяльності митниці, спосіб її функціонування та взаємодії з імпортерами.

Головне, щоб вони сприймались самою державою. Зважаючи на тимчасовість роботи цієї компанії, їхні новації повинні імплементуватись в українське законодавство та практику.

Последние новости: