Посівна-2016: фермерам доведеться слідкувати за світовими цінами

Посівна-2016: фермерам доведеться слідкувати за світовими цінами
1268

Рік для аграріїв буде хоч і складним, однак не критичним

Із наближенням тепла стає все частіше лунають розмови про те, що сіятимуть аграрії і чи вдасться їм втримати ті показники врожаю, які спостерігаємо останніми роками. Так, попри вельми складні погодні умови, у другій половині літа та восени Україна зібрала другий за свою історію врожай (навіть без урахування окупованих територій). Посіви озимини зараз також перебувають в задовільному стані, і за нашими прогнозами площа пересіву не перевищить 5-10%.

Що відбувається на світових зернових ринках

Цьогоріч фермери будуть прискіпливими у своїх розрахунках майбутніх прибутків. Адже внаслідок рекордного виробництва зерна в світі цьогорічні світові ціни постійно демонструють спадаючий тренд.

Про це свідчать і данні чергового звіту USDA, яка знову збільшила прогноз врожаю в Україні. Американські аналітики також очікують падіння цін.. Так, з початку маркетингового року (з 1 липня 2015 року) вартість ф’ючерса на Чиказькій біржі на пшеницю знизилась з $225 до $170/т , на кукурудзу — зі $160 до $140/т, відповідно.

Найсуттєвіше подешевшала соя, яка в середині літа коштувала $390/т, а нині — $320. Український ринок не став винятком, рухаючись у фарватері світових цін. Деяким полегшенням для наших аграріїв стала девальвація гривні, що з одного боку зробило закупівельні ціни вищими в гривневому еквіваленті, з іншого — підвищило конкурентоспроможність українського зерна на світовому ринку.

Певного оптимізму додають високі показники українського експорту. Станом на 3 лютого з початку маркетингового року Україна експортувала майже 24 млн т зерна, з яких 11 млн т становила пшениця, 8,7 млн. т — кукурудза, і майже 4 млн т — ячмінь.

Попри незначне скорочення виробництва (за даними Держкомстату поточний врожай зерна в Україні у вазі після доробки склав 60 млн т), поточний експорт вже перевищує минулорічні показники, і за нашими попередніми прогнозами може становити 36-37 млн т проти 34,6 млн т минулорічних показників. Тому досить органічно виглядають останні інвестиції саме в логістичні комплекси та портові потужності.

Які культури будуть найпопулярніші у аграріїв

За розрахунками Міністерства аграрної політики і продовольства весняна посівна цього року подорожчає щонайменше на 20% і становитиме в середньому 3,5-4,2 тис на га, залежно від культури. Скоріш за все, українські фермери збільшать посівні площі під ярий ячмінь, який, з одного боку, є найменш затратною культурою, а з іншого —вразливішою в зимовий період, ніж озима пшениця. Посіви соєвих бобів, внаслідок стабільного попиту та через високі виробничі витрати, залишаться на тому ж рівні. Щодо кукурудзи, то останній місяць ціни на неї в Україні стрімко зросли на фоні збільшення експорту, тому основним фактором у прийнятті остаточного рішення буде цінова кон’юнктура у весняний період.

Слід враховувати той факт, що однією з найбільш прибуткових культур для аграріїв цього року став соняшник, який з вересня навіть в доларовому еквіваленті подорожчав на 13% (з $365/т до $415/т). Тому деякі фермери можуть посіяти лише соняшник, порушивши при цьому агрокультуру полів.

Незважаючи на всі перепони, зокрема податковий тиск, рік для аграріїв буде хоч і складним, однак не критичним. 

Последние новости: