Повернення Савченко: чия надія справдиться?

Повернення Савченко: чия надія справдиться?
739


Несподіване повернення Надії Савченко в Україну зламало інформаційну картину дня. Чи стане Савченко для української єдності та політичної системи перфоратором, а чи – цементом, нам ще доведеться побачити.

В аеропорту Надію, яка є нардепом від «Батьківщини», зустрічали Юлія Тимошенко та колеги по фракції. З президентом Петром Порошенком Надія зустрілась в АП, де президент вручив їй Зірку Героя та провів спільний брифінг. Європейські політики привітали повернення Савченко, однак не забули закликати Росію звільнити інших політичних в’язнів.

Основні меседжі Савченко після повернення: я не припиню боротися за звільнення решти політв`язнів; ми зробимо все, щоб Мінські угоди виконувалися; росіяни, вставайте з колін.

З одного боку, відчуваємо велике полегшення просто за долю конкретної людини, яка 709 днів пробула в російському полоні, пройшла через сухі голодування і «басманне правосуддя».

З іншого боку, змушує замислитись – чому саме зараз Росія вирішила це зробити? Ймовірно, Путін хоче напередодні розгляду питання про зняття санкцій просто побути «хорошим хлопчиком» в очах західного світу (а раптом санкції послаблять?). Втім, марні сподівання – вже сьогодні один із західних дипломатів заявив, що сподівання на послаблення санкцій через звільнення Савченко – марні. Тобто як допомога Росії цей жест не спрацював.

Чи спрацює він як удар по Україні і чи не захоче Росія використати Надію «втемну»? Так, урочисте повернення української політичної ув`язненої цілком може бути елементом гібридної війни, спланованою спецоперацією проти України, яку агресор не може перемогти на фронтах, і яку системно намагається завалювати зсередини. Я не стільки про те, що чисто емоційно воно викликає аналогії з поверненням Тимошенко два роки тому. На таку думку наштовхує сьогоднішня репліка з Кремля – російський президент заявив, що помилування Надії Савченко стало можливим завдяки його куму, лідеру «Українського вибору» Віктору Медведчуку. І ці слова свідчать – Путін Савченко відпустив із прицілом на щось корисне для себе. Самовпевнено не припускаючи, що зброю, яку він хоче занести над Україною, можна використати проти нього.

Цікавий нюанс: наскільки тихо «сидітиме» Савченко у Верховній Раді. Адже багато що залежить від того, яку позицію займе сама Надія - як стосовно політичних партнерів, так і по відношенню до політичних конкурентів тої партії, від якої вона є нардепом.

Думки розділилися: одні вважають, що тепер «батьківщинці» будуть активно використовувати імідж і персону Савченко для просування своєї політичної сили і послаблення (повалення) конкурентів, особливо з партії влади. Такий сценарій цілком можна припустити. Адже «Батьківщина», можна сказати, «вела» Савченко від самого початку її полону, творячи їй політичну кар`єру.

Однак, в реалі можуть бути сюрпризи. Пригадую висловлену навесні тезу одного з політологів, що за час ув`язнення Савченко дещо віддалилась від Тимошенко, і навпаки – стосунки з Порошенком стали більш тісними і людяними. Навіть по інформаційному полю було помітно – президент особисто підтримує її, спілкується з її родиною. Особливо це стало помітно з весни поточного року. У разі, якщо між ними встановились приязні людські стосунки, політичним конкурентам буде дуже важко (майже нереально) використати Надію проти того, хто досить багато зробив для її звільнення.

Та й взагалі, одна з найвідоміших персон українського політикуму – Надія Савченко, може вийти на самостійний політичний шлях, вчинивши як Колобок: «Я от бабушки ушёл, я от дедушки ушёл».

Найближчими днями, а може й тижнями, інтрига буде зберігатись. Очікуємо на прояв характеру особисто Савченко. Думаю, українська полонянка, льотчиця, боєць «добробуту» не стане сліпим знаряддям чиєїсь волі. Тим більше, якщо хтось спробує використати повернення Героя на шкоду країні, яка два роки жила Надією.
Последние новости: