ProZorro: як оформити позов, якщо бачите порушення

ProZorro: як оформити позов, якщо бачите порушення
1131

Постачальники мали б звертатися із заявою про вчинення корупційного злочину до прокуратури

Навіть у системі ProZorro, де будь-яке зловживання закупівельників помітне для всіх, державні установи та компанії намагаються обмежувати конкуренцію. БІЗНЕС попросив юриста-фахівця з тендерного законодавства розповісти, як у такому випадку постачальники можуть боротися за свої права. Для прикладу ми взяли ситуацію з тендером «Південно-Західної залізниці», проведеним уночі.

Ці торги насправді відбулись дуже підозріло. Подібні тендери – це знущання і над законодавством, і над системою Prozorro, оскільки, формально нічого не порушуючи, «Південно-західна залізниця» позбавила зацікавлених постачальників можливості взяти участь у торгах.

Слід звернути увагу на ч. 3 ст. 2 Закону України «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності». Відповідно до нього Південно-Західна залізниця має здійснювати свої закупівлі згідно з чинним Законом про держзакупівлі лише в тому випадку, коли очікувана сума закупівлі товарів та послуг перевищує один мільйон гривень. До того ж, якщо закупівля навіть частково здійснюється за кошти Державного бюджету, то очікувана сума закупівлі, з якої починається застосування законодавства про державні закупівлі, має становити двісті тисяч гривень.

Найімовірніше, що під час цієї закупівлі використовувались лише кошти ПЗЗ. Це й дозволило уникнути застосування законодавства про державні закупівлі. Цілком очевидно, що взяти участь у «закупівлі» могли лише ті особи, які заздалегідь знали, коли саме вона має відбутися. Така «обізнаність» можлива лише за умови доступу до конфіденційної інформації залізниці. Не важко здогадатися, як саме такий доступ можна отримати, і чому був встановлений такий короткий термін подачі заявок.

Зацікавлені постачальники мали б звернутись до прокуратури із заявою про вчинення корупційного злочину, а саме – зловживання службовим становищем на користь переможця (ст. 364 Кримінального кодексу України). Щоправда, у такому разі треба буде довести, що Південно-Західній залізниці було завдано збитків на суму, що перевищує 60 900 грн.

Для системної боротьби з такими зловживаннями, подібні випадки мають стати предметом службового розслідування «Укрзалізниці» з відповідними організаційними висновками. Якщо залишити їх поза увагою, найкращою системою закупівель можна буде маніпулювати, посилаючись на «чинне законодавство».

Партнер спецпроекта - торговая площадка Zakupki.Prom.ua

zakupki.prom.ua

Последние новости: