Скорочення зарплат і девальвація. Ціна оздоровлення платіжного балансу?

Скорочення зарплат і девальвація. Ціна оздоровлення платіжного балансу?
1462

Найбільший вплив матимуть результати зовнішньоекономічної діяльності українських підприємств, активність Уряду, а також надходження інвестицій

Щоб зрозуміти, як буде змінюватися платіжний баланс України, для початку наведемо його складові.

До них належать:

  • рахунок поточних операцій (рух товарів, послуг, доходів та поточних трансфертів). Іншими словами, цей рахунок показує, скільки країна заробила на продажі товарів і послуг, скільки витратила на їх закупівлю, а також скільки українці заробили за кордоном.
  • операції з капіталом та фінансові операції (капітальні трансферти, нефінансові активи та права власності, інвестиційні активи). До цієї категорії належать інвестиції в Україну, інвестиції з нашої держави за кордон, позики, які надаються з України та в Україну і таке інше.

Що змінилося у 2015-му році

платіжний баланс, Україна
Рис.1. Платіжний баланс України в 2014-2015 рр. (млн дол. США)

Профіцитний платіжний баланс України у 2015 році виник через те, що дефіцит рахунку поточних операцій скоротився у 22 рази (до мінус $204 млн порівняно з 2014-м). А все тому, що на третину зменшилися обсяги зовнішньої торгівлі товарами та послугами.

Негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами та послугами було у 4 рази менше та становило мінус $1 162 млн, оскільки експорт скорочувався повільніше за імпорт

Баланс інших надходжень був позитивним і становив $958 млн (2015) проти $10 млн (2014).

Обсяги зовнішньої торгівлі у січні-вересні 2015 року знижувалися переважно за рахунок операцій з РФ (32 %) та країнами ЄС (22 %). Темпи скорочення становили 31% та 48% відповідно. Зменшення експорту та імпорту відбулось практично в усіх групах товарів.

Також знизився імпорт природного газу з РФ: його було становив закуплено на $1 211 млн (січень-вересень 2015) проти $3 829 дол (2014). Натомість, збільшились поставки блакитного палива з країн ЄС: з $775 млн до $1 690 млн.

Україна змогла демонополізувати поставки газу, і через те витратила на його закупівлі на 37% менше коштів. При цьому зменшилася не лише ціна кубометра, а й обсяги закупівлі.

Позитивні зміни стосувалися й другої складової платіжного балансу України. По-перше, рахунок операцій з капіталом становив $565 млн, або 141% або порівняно з минулим роком, по-друге, до $488 млн збільшилися обсяги фінансових операцій, порівняно з -$9 111 у 2014-му році.

Це пов’язано із отриманням фінансування, зокрема з боку МФВ, а також збільшенням обсягу прямих іноземних інвестицій на $3 058 млн.

Чого чекати від зовнішньоекономічного балансу 2016 року

Найбільше на платіжний баланс України будуть найближчими роками впливати результати зовнішньоекономічної діяльності українських підприємств, активність Уряду на ринку залучення фінансування, а також надходження інвестицій.

Подальша позитивна тенденція цих складових залежить від таких ключових факторів:

  • макроекономічна ситуація в Україні та продовження Урядом реформування секторів, які мають на меті збільшення інвестицій в українську економіку;
  • завершення військових дій на сході України;
  • спроможність українських підприємств та Уряду до заміщення російського споживчого ринку, який з початку 2016 року вже закритий для більшості видів українського експорту;
  • відновлення світової кон’юнктури на ринку металургії та машинобудування.

На думку Рейтингового агентства «ІВІ-Рейтинг», в середньостроковій перспективі платіжний баланс України також матиме позитивне значення, його розмір поступово збільшуватиметься. Такий прогноз базується на подальшому скороченні торговельних відносин з Росією, що відбуватиметься на фоні посилення обопільних обмежень.

Внаслідок подорожчання імпортних товарів, що спричинене девальвацією гривні, скорочення реальної заробітної плати населення, яке формує споживчий попит, очікуємо, що обсяги експорту перевищать імпорт.

З огляду на поступове відновлення української економіки, що спостерігалось у 4 кварталі 2015 року, можна очікувати збільшення обсягів іноземних інвестицій, а також отримання чергових траншів від МВФ та інших міжнародних кредиторів.

Збільшення валютних надходжень до України матиме прямий вплив на курс гривні, а отже, і на збільшення пропозиції на валютному ринку, що у свою чергу зміцнить національну валюту.

Последние новости: