Співпраця України та Ірану: чи правильно розставлені пріоритети

Співпраця України та Ірану: чи правильно розставлені пріоритети
520

Влада має спрямувати всі свої зусилля на збільшення частки високотехнологічних товарів у структурі українського експорту, у тому числі до Ірану, а не концентруватися на тому, що й так розвиватиметься

Там обговорювалися, зокрема, перспективи інвестиційного партнерства країн та збільшення товарообігу між країнами. За результатами засідання було підписано Меморандум про взаєморозуміння.

Пріоритетні напрями співпраці

Як зазначають українські представники, цей документ передбачає дії, спрямовані на:

  • підвищення товарообігу в аграрній сфері між Україною та Іраном;
  • залучення іранських інвестицій в лісову галузь, рибне господарство та інфраструктуру для поліпшення торгівлі сільськогосподарськими товарами.

Також сторони домовилися про посилення співпраці в секторі видобування вугілля, металургійній галузі, вагонобудування, автомобілебудування та виробництво іншого устаткування.

Планується розширити співпрацю в галузі авіабудування, зокрема, щодо модернізації, маркетингу та продажу українських літаків.

Більше того, було домовлено про:

  • розвиток транзитного перевезення товарів з України до Центральної Азії, Афганістан та інші країни регіону через територію Ірану;
  • активізацію роботи в сфері енергетики, зокрема, модернізації зношених НПЗ України;
  • можливості постачання легкої іранської нафти до Європи через Одесу.

Важливо зазначити величезну роботу уряду України для налагодження зв'язків з Іраном.

В умовах погіршення відносин з РФ надважливими для України є питання транзиту та співпраці в енергетичній сфері. Однак заважає невизначеність щодо економічних пріоритетів нашої країни.

Акцент робиться на співпраці в аграрній сфері. На нашу думку, така спеціалізація не дозволить нашій країні стати розвиненою державою із сильною економікою.

Що варто було б змінити?

Проаналізувавши структуру української економіки та причини низького потенціалу зростання економіки, можна впевнено сказати, що для стрімкого розвитку української економіки необхідно змінити структуру експорту в бік нарощення частки високотехнологічних товарів. (Детальніше «Політика економічного прагматизму»).

Держава має сконцентруватися на залученні інвестицій та сприянні експорту в авіабудуванні, ІT-секторі, виробництві машин та устаткування. Це сприятиме зміні структури економіки і дасть шанс на розвиток.

Сільське господарство та металургія розвиватимуться і без особливих зусиль з боку представників влади, адже вони вже й так є конкурентноспроможними.

А от частка добування вугілля взагалі має бути поступово зменшена у загальній структурі виробництва і експорту, адже цей сектор отримує найбільше субсидій, виснажує наші природні ресурси і не приносить значних доходів.

Натомість що ми маємо?

Українська влада не концентрується на пріоритетах для майбутнього розвитку, домовляється про «все підряд». Відповідно до Меморандуму, ми розвиватимемо і авіабудування, і добування вугілля. Але найбільшу увагу приділятимуть експорту сільськогосподарської продукції та залученню інвестицій в інфраструктуру (для поліпшення торгівлі сільськогосподарськими товарами), лісове та рибне господарство.

Така політика не призведе до значного економічного зростання (не більше, ніж 3% у рік), лише сприятиме постійному відставанню від розвинених країн.

Я в жодному разі не хочу сказати, що погано домовлятися про співпрацю в інших галузях. Хотілось би акцентувати увагу на тому, куди ми рухаємося, адже роль держави саме в тому, щоб збільшити потенціал росту ВВП, а не розпродати активи та виснажити природні ресурси.

За даними Мінагрополітики України, основою українського експорту в Іран і так є продукція агропромислового комплексу, а її частка постійно зростає. Так, у 2013-му році вона склала 66%, у 2014-му – 84%, а в 2015-му – понад 85%.

На мою думку, влада має спрямувати всі свої зусилля на збільшення частки високотехнологічних товарів у структурі українського експорту, у тому числі до Ірану, а не концентруватися на тому, що й так розвиватиметься (сільське господарство).

Последние новости: