Тренд дня: біла смуга української економіки

Тренд дня: біла смуга української економіки
902


Енергоміст з`єднає Україну з Європою

Україна вирішила побудувати енергоміст до Європи аби наростити експорт електроенергії: у східно-європейських сусідів існує дефіцит приблизно 6-9 тис. МВт, а у нас є можливість його задовольнити.

Партнерами проекту енергомосту «Україна-ЄС» виступають Польща та Угорщина. Передбачається приєднати 2-й енергоблок Хмельницької АЕС до Бурштинського енергоострова. Беспосередньо для експорту будуть використані існуючі лінії «Хмельницька АЕС -Западноукраїнская-Альбертирша» (Угорщина) та ЛЕП 750 кВт «Хмельницька АЕС - Жешув (Польща)», яку ще планується відновити.

Прогнозований термін реалізації проекту – 18 місяців, вартість – EUR 55 млн.

Для забезпечення поставок електроенергії також конче потрібно буде добудувати блоки на ХАЕС, на чому нагололосив глава «Енергоатому» Юрій Недашківський.

Інтриги додає те, що ласий шматок європейського ринку може перехопити Росія – «Росатом» зараз споруджує АЕС в Білорусі. Наші енергетики побоюються, що російська експансія може перекрити цю нішу, але сподіваються таки самі зайняти її у разі швидкої реалізації проекту «Україна-ЄС». За інформацією глави «Енергоатому», довгостроковий контракт на експорт електроенергії міг би служити заставою фінансування, яке готовий надати банк Barclays без суверенних гарантій. Це дозволить покрити 2/3 необхідних для реалізації проекту коштів.

Репліка: новина про україно-європейський «енергоміст» прозвучала особливо прикольно на фоні трагікомічної епопеї із наведенням «мостів» з Росії до окупованого Криму: як сумнозвісного транспортного Керченського, так й енергомосту. Сподіваємось, наш енергоміст таки в реалі «увімкне» Європу.

Коли сталь зміцнює гроші

Металургійним ньюзмейкером несподівано стала глава Нацбанку Валерія Гонтарєва. Сьогодні вона повідомила, що сталь, яку експортує Україна, подорожчала на 46% з початку року.

В цьому контексті пригадалась новина про шалені збитки підконтрольної Рінату Ахметову групи «Метінвест» - днями вона оприлюднила дані, що минулого року збиток групи склав $1 млрд, проти прибутку в 2014 році. Нагадаймо також, що в квітні минулого року «Метінвест» оголосив технічний дефолт. Водночас, днями зарубіжні агентства повідомили, що Метінвест погодив з комітетом кредиторів основні умови реструктуризації боргу на сумму $2,2 млрд.

Репліка: побачимо, чи скористаються українські металурги подорожчанням сталі задля покращення свого становища – фінансові результати, особливо за перше півріччя, стануть показовими.

Фінанси виспівують «романси» - про хороше

Сприятлива для нас зовнішня кон`юнктура на сировинних ринках несе позитиви не лише експортерам, але й економіці в цілому. Як вже згадувалось, ціни на сталь з початку року виросли на 46%, на залізну руду – на 17%. Зростання світових цін на основні товари українського експорту і, відповідно, збільшення притоку валютної виручки в країну підтримало і продовжує «тримати» гривню.

За словами Гонтарєвої, саме ці фактори дозволити вперше за останні два роки знизити рівень інфляції до однозначних цифр - в квітні 2016 вона становила 9,8% в річному вимірі. Тож глава Нацбанку продовжує наполягати на оптимістичних прогнозах в 12% споживчої інфляції на кінець року.

Взагалі, сьогодні фінансовий сектор України можна назвати переможцем в номінації «Територія хороших новин». Глава Нацбанку висловила сподівання днями отримати остаточну версію Меморандуму співпраці з МВФ, принципові моменти по якому вже погоджені. А саме цю співпрацю глава НБУ вважає «ключовим фактором для досягнення цінової стабільності».

Крім того, сьогодні Нацбанк повідомив, що з 27 травня знижує облікову ставку до 18% річних. Попереднього разу Нацбанк знижував облікову ставку в квітні цього року – з 22% до 19%. А до цього на рівні 22% річних вона трималась аж з вересня 2015 року. Антирекорд останніх п`ятнадцяти років становив 30% в березні-серпні минулого року.

Репліка: маємо позитивну тенденцію. Простіше кажучи: зниженням облікової ставки дається натяк на здешевлення кредитів, а значить згодом - на розвиток економіки.

Последние новости: