ПрозоріМіністерства: як державні підприємства адаптують ProZorro

ПрозоріМіністерства: як державні підприємства адаптують ProZorro
485

Прозорі міністерства: як і що закуповує українська влада? Аналіз закупівель Міністерства фінансів України

Процес державних закупівель завжди був закритою і таємничою сферою, яка слугувала прекрасним прикриттям для втілення корупційних схем і особистого збагачення нечесних посадовців. Найгіршим залишалось те, що проведення закупівель відбувалося потай від громадськості, яка не мала жодної можливості простежити за самим процесом.

Результатом реформ у сфері державних закупівель стало обов’язкове запровадження системи публічних закупівель ProZorro, яка за півтора року свого існування зекономила вже більше 6 мільярдів гривень організаторам торгів. Для того, аби продемонструвати ефект від запровадження системи електронних закупівель, онлайн-майданчик електронних торгів SmartTender.biz та журнал БИЗНЕС запустили проект #ПрозоріМіністерства, в рамках якого публікуються статистичні дані, що демонструють роботу міністерств у системі ProZorro. Цього разу ми розглянемо структуру та обсяги витрат Міністерства фінансів України.

Як показують дані сайту аналітики bi.prozorro.org, Міністерство фінансів України за весь період проведення закупівель у ProZorro зекономило 819,28 тис грн при очікуваній сумі закупівель 9,22 млн грн. Загальна кількість проведених тендерів на сьогодні – 58, учасників – 84, а середній відсоток знижки – 22%.

Мінфін

Міністерство фінансів має відносно невелику суму очікуваних закупівель, що пояснюється специфікою роботи міністерства – на відміну від, наприклад, Міністерства оборони, яке зобов’язане оснащувати армію і проводити велику кількість закупівель, Мінфін потребує в основному офісну техніку для нормального функціонування та ПЗ.

У динаміці оголошення торгів пік по кількості тендерів припадає на листопад 2016 року – очікувана вартість становила 2,22 млн. грн. В успішно завершених закупівлях кількість пропозицій на торги становила 2,97, а кількість учасників – 63.

Серед ТОП-5 товарів, які закуповує Міністерство фінансів України, найбільшу частку (29,3%) займає офісна та комп'ютерна техніка, устаткування та приладдя, 15,5% – друкована та супутня продукція, 8,6% – пакети ПЗ та інформаційні системи.

Із загальної кількості тендерів 60,3% становлять завершені тендери, скасовані – 12,1%, таких, що не відбулися – 17,2%, а тих, пропозиції яких уже розглянуто – 6,8%.