Перейти к основному содержанию

Грант Даян: "Боїшся починати підприємницьку діяльність — відправ резюме на сайт пошуку роботи"

пт, 08/28/2020 - 11:48

Грант Даян — співзасновник компанії OMO Systems та спікер Форуму МСП "Перезавантаження 2020" розповів  БІЗНЕСУ про найбільш перспективні напрямки бізнесу в умовах кризи, пошук фінансування для комерційних проєктів і філософію партнерства у підприємництві.

- Серед ваших активів портфель різноманітних бізнесів. Які напрямки показали найкращу і найгіршу динаміку та фінансові результати за період нинішньої кризи, спровокованої пандемією?

- Найкращу динаміку показала компанія у сфері IoT OMO Systems. Локдаун тільки прискорив інтерес до всього, що пов'язано з автоматизацією. Під час карантину ми продовжили розвивати мережу розумних будинків, завершили тести, продовжили переговори з майбутніми партнерами. В результаті уклали десятки нових контрактів і домоглися різкого сплеску продажів в сегменті B2B. Провайдери і партнери купували наше обладнання і розширювали мережу ОМО. Тепер, коли наші хаби встановлені в десятках багатоквартирних комплексів, очікуємо зростання кількості користувачів. Люди, просидівши вдома кілька місяців, стали більше замислюватися про те, як зробити своє житло комфортнішим і безпечнішим, як автоматизувати процеси. Так що у випадку з ОМО карантин зіграв нам на руку.

А ось найсильніше постраждав, звичайно ж, туроператор Real Chernobyl, як і вся туристична галузь. І тим не менше, я пишаюсь тим, що ми зробили за час кризи. Коли в столиці закрили метро, і почався транспортний колапс, ми переорієнтувались на розвезення медиків розробили маршрути, увійшли в чати "Підвези медика" і впродовж двох місяців допомагали лікарям, медсестрам, санітарам добиратись до лікарень і додому, аж до закінчення локдауну.

Тоді важливо було не залишатися осторонь, згадати про корпоративну соціальну відповідальність і про те, що будь-який внесок важливий у подоланні кризи. Ми почали працювати над концепцією інтерактивного музею в Зоні відчуження, повністю змінили стратегію і переформатували тури. Раніше нашою цільовою аудиторією були переважно іноземці, тепер локальні клієнти. Це було правильним рішенням: кордони з більшістю країн досі закриті, а сплеск внутрішнього туризму колосальний. Загалом, навіть з урахуванням загальних депресивних настроїв у туристичній сфері ми не заморозили проект, а знайшли нові вектори розвитку, зберегли і змотивували команду.

- Які бізнес-ніші, на ваш погляд, наразі є найбільш перспективними для вкладень?

- Якщо говорити про венчурні інвестиції, потрібно обирати ніші, які в найближчі десятиліття активно розвиватимуться. Для мене така ніша технології: big data, інтернет речей, фінтех. Те, що вже змінює і продовжить стрімко змінювати світові устої, поведінкові звички людей, робити їхнє життя простішим і зручнішим. Людина інстинктивно прагне до комфорту, це головний двигун розвитку, в нього варто інвестувати.

Безумовно, є і консервативні галузі агропромисловий комплекс, наприклад. Тим більше Україна аграрна держава, і я вірю в безмежні перспективи цієї галузі. Те, що задовольняє базові потреби людини, завжди перспективна сфера для інвестування.

- Чи варто використовувати нинішню кризову ситуацію для того, щоб скуповувати знецінені активи в очікуванні зростання в середньо- і довгостроковій перспективі?

- Все залежить від інвестиційної стратегії, особливо якщо час прийняття рішення обмежений. Передбачити завершення кризи складно, тому рішення треба приймати швидко. У таких випадках я раджу вкладатися в те, що знайоме і близьке. Якщо це профільна ніша підприємця однозначно, активи потрібно купувати, диверсифікувати інвестиції. Я націлений на інноваційні технології, криза на вартість активів в цій сфері не вплинула.

- Для українських підприємців традиційно гостро стоїть питання доступності капіталу. Де підприємцям шукати фінансування в умовах кризи?

- Я би радив шукати приватні інвестиції. Банківська система в Україні поки не відродилася. Сподіваюсь, найближчим часом це зміниться. Раджу шукати smart money в особі приватних інвесторів. Інвестор, який крім грошей може дати можливості, зв'язки, експертизу, найкращий стартовий майданчик для бізнесу.

- Форум МСП "Перезавантаження 2020", спікером якого ви будете, робить великий акцент на розвитку партнерства. Що для вас означає це поняття і чому воно таке важливе у розвитку бізнесу?

- Для мене партнерство це паливо для бізнесу. Я не будую бізнес одноосібно, це вже аксіома. Партнерство людей зі схожими цінностями і цілями, але різними активами, експертизою та компетенціями прекрасна можливість створити потужну колаборацію і зробити абсолютно новий продукт. І, що важливо, зробити його швидко, випередивши конкурентів. Чомусь багато хто асоціює партнерство тільки з необхідністю ділитися, забуваючи про те, що в бізнесі важливий ще й час. У грамотному партнерстві ділитися значить швидше прийти до мети і швидше заробити. Головне чітко прописати всі деталі співпраці у форматі партнерського договору.

- Якими критеріями ви керуєтесь, коли обираєте бізнес-партнерів? Наскільки поширена практика, коли найманий співробітник з часом стає вашим повноцінним бізнес-партнером?

- Обираючи партнера, я в першу чергу керуюсь своїми цінностями і принципами. Наскільки вони корелюються з життєвою позицією партнера. Якщо людина мені неприємна, токсична, пропонує досягати чогось методами, які вважаю неприйнятними, я принципово не стану робити з ним бізнес, навіть якщо ідея здається суперперспективною. Жодного чек-листа з перевірки партнера у мене немає має бути спілкування. Я не закохуюся з першого погляду ні у проект, ні у людину. Останній бізнес, в який я зайшов партнером, ми обговорювали півроку. У моєму розумінні діловий партнер це людина, з якою ти йдеш по життю, а значить, обирати його потрібно ретельно.

Стосовно трансформації співробітника в бізнес-партнера це хороша мотивація для зростання. У деяких проектах я вже веду переговори з топ-менеджерами про повноцінне партнерство, частки в бізнесі або міноритарний пакет акцій.

Скажу так: якщо співробітник готовий брати на себе більше відповідальності, постійно ініціює та втілює в життя нововведення, які приносять компанії відчутний дохід, це вже прямий натяк на партнерство.

- Що побажаєте підприємцям-початківцям, які хочуть почати свій бізнес, але побоюються труднощів на шляху підприємництва?

- Не наважуєшся починати підприємництво відправ резюме на Work.ua. Я не знаю, як можна робити власний бізнес в страху, якщо ми говоримо саме про страх, а не про здорову оцінку ризиків.

Найбільш успішні підприємці це ті, хто йде до мети, не вбачаючи перешкод. Часто це симбіоз діяльності і в якійсь мірі відсутність інстинкту самозбереження.

Я завжди бажаю підприємцям-початківцям непростого шляху. Можливості там, де труднощі. Не бійтеся ризикувати. Не чекайте понеділка або кінця кризи, щоб почати. Кожен день йдіть до своєї мети. Вона ближче, ніж здається.

Детальніше про Форум МСП "Перезавантаження 2020" і про те, як стати його учасником  за посиланням.

 

 

Читайте також

Юлія Романцова: “Емоції і любов — це те, навколо чого побудована вся філософія нашого бізнесу”

чт, 10/22/2020 - 11:19
Генеральний директор компанії Май — про іновації у чайній та кавовій індустрії, особливості ведення цього бізнесу в Україні та кавову фабрику зі 100-річною історією.

Олег Крот: “Короткозорість народу — це короткозорість влади”

ср, 10/21/2020 - 16:33
Про інноваційний бізнес під час пандемії та рецепти успіху для IT-галузі розповідає керуючий партнер холдингу TECHIIA Олег Крот

Михайло Медко: Сегмент середній - увага максимальна

вс, 10/18/2020 - 10:50
Радник голови правління Укрексімбанку - про обслуговування середнього бізнесу в умовах трансформації державного банку.

Тетяна Авраменко: “Я — менеджер, що пройшов усі щаблі, перш ніж дійти до управління”

пт, 10/02/2020 - 10:24
Тетяна Авраменко, керуюча рестораном Veranda on the river, — героїня спецпроекту БІЗНЕСУ Women who change Ukraine

Сугімото Сатоші: COVID-19 не завадить співпраці між Японією та Україною

чт, 10/01/2020 - 13:47
Новий очільник київського офісу Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) Сугімото Сатоші – про японську школу в українських вишах, Бортницьку станцію аерації та фехтування на бамбукових мечах

Роман Абрамовський: "Стоячи на місці, ми нікого не доженемо"

пн, 09/28/2020 - 10:26
Новий міністр захисту довкілля та природних ресурсів України — про пульс міністра, зв'язок свідомості з кишенею та навіщо рибі енергетика