Перейти к основному содержанию

За останні два роки Укргазбанк став найактивнішим у сфері торговельного фінансування серед усіх українських банків

вт, 11/16/2021 - 10:26

Геннадій Хелемський - директор департаменту структурованого торговельного фінансування АБ «‎Укргазбанк»

Сьогодні бізнес все частіше користується підтримкою не лише українських банків, а й міжнародних, угоди стають дедалі складнішими, а ось результати – більш значущими як для підприємців, так і для держави. За останні кілька років Укргазбанк почав стрімко нарощувати обсяги торговельного фінансування і завдяки цьому практично увірвався до лідерів ринку. Ця робота не лише помітна та відчутна для українського бізнесу, її все частіше відзначають міжнародні експерти та організації. З чим пов'язане таке стрімке зростання угод і як це впливає на стратегію «green banking», розповідає директор департаменту торговельного фінансування Укргазбанку Геннадій Хелемський.

Як давно ви працюєте із торговим фінансуванням?

Займатися операціями з торговельного фінансування саме Укргазбанку я розпочав у 2018 році, до цього понад 6 років працював в іншому держбанку. Власне, з того часу і розпочався новий виток розвитку цього напряму бізнесу в Укргазі. Цифри скажуть краще: на початку 2018 року портфель становив 4,3 млрд, а вже наприкінці зріс більш ніж у 2 рази - до 8,8 млрд грн. У 2019 році портфель склав 10 млрд грн, у не найлегшому для бізнесу та світової економіки 2020 році – 14,9 млрд грн. Цього року ми вже уклали угоди на 20 млрд грн. Непогані результати, чи не так?

Вражає. А що це за угоди?

Ми працюємо з абсолютно різними за структурою угодами, це гарантії, акредитиви, фінансування за програмами у співпраці з міжнародними організаціями та банками. Безумовно, кількість угод за цей період також зросла: якщо у 2017 році ми видавали 567 гарантій та акредитивів, то вже у 2018 році було випущено 840 таких угод. У 2020 році вдвічі більше – 1691 гарантій та акредитивів. За перше півріччя ми вже випустили 890 угод, а це більше ніж за весь 2018 рік загалом.

Чим саме може бути корисним торгове фінансування бізнесу? І хто може його отримати?

Таке фінансування максимально потрібне бізнесу, який веде зовнішньоекономічну діяльність. Мова про послуги, що дозволяють отримувати кошти для оплати, наприклад, за товар, що імпортується, за ставками нижче стандартних кредитних. Також у нас можна отримати фінансування під час експорту товару, послуг чи робіт.

І тут нам дуже допомагають міжнародні партнери. Наприклад, у 2017 році Укргазбанк приєднався до Глобальної програми торговельного фінансування Міжнародної фінансової корпорації (МФК). Для нас це можливість збільшити обсяг та знизити вартість торгових операцій клієнтів, збільшити терміни погашення зобов'язань за цими операціями, а ще – пропонувати клієнтам конкурентні цінові умови. Для цього ми отримали певний ліміт для угод і почали працювати з ним.

І яким був цей ліміт?

У вересні 2017 року все починалося з ліміту 20 млн доларів. А зараз він становить уже 70 млн дол. США, який, до речі, вже весь використаний. Тому очікуємо на збільшення його суми. Водночас можливий термін угод торговельного фінансування становить до 5 років. А МФК, зі свого боку, надає гарантії на користь підтверджуючих банків у більш ніж 100 країнах світу для підтримки всіх або частини зобов'язань щодо гарантій та акредитивів, випущених Укргазбанком для своїх клієнтів.

Чи співпрацюєте з міжнародними банками, наприклад, Європейським банком реконструкції та розвитку чи Європейським інвестиційним банком?

Безперечно. З ЄБРР почали співпрацювати не так давно - з 2019 року, але вже багато вдалося зробити, є чим пишатися. Стартували ми з ліміту в 40 млн доларів, а зараз він вже становить 170 млн дол. Завдяки ЄБРР вдається стабільно підтримувати клієнтів сегменту МСБ та ESG угод.

Ще у 2017 році ми стали одними з перших в Україні, хто підписав угоду про гарантійне забезпечення відповідно до ініціативи EU4Business з Європейським інвестиційним банком та Європейським інвестиційним фондом. Кредитуємо українських підприємців малого та середнього бізнесу за цією програмою. І дуже пишаємось нашими спільними проєктами. З недавніх - фінансування будівництва сучасного багатофункціонального комплексу в столиці - Unit City. Ми видали вже дві гарантії для реалізації цього крутого інноваційного проєкту. Це ціла екосистема, в якій є приватний навчальний ІТ-центр, багатофункціональні адаптивні офіси для інноваторів, цифрові виробничі лабораторії, переговорні кімнати та приміщення для семінарів та різних заходів. Такі проєкти доводять, що в Україні також є класні умови роботи ІТ-спеціалістам і їм зовсім не потрібно шукати їх за кордоном, все потрібне вдома. Впевнений, що більше ми робитимемо для талановитих та обдарованих українців, тим менше вони «шукатимуть щастя» в чужих країнах. Зрештою, чому б нам не створити свою власну українську Silicon Valley?

Було б непогано. А взяли б участь у такому проєкті?

А чому б і ні? Чим цікавіший проєкт і більше його соціальна значимість, тим легше знайти інвестиції та отримати фінансування. І тут не лише про гроші. Справді, дуже приємно брати участь у крутих та важливих для нашої країни проєктах.

А як торговельне фінансування корелюється із вашим напрямком «green banking»?

Дуже легко – у нашому портфелі багато саме «зелених» проєктів. Ми маємо цікавий кейс з експортом екобудинків, які виробляються в Україні. Ми провели угоду щодо структурованого торговельного фінансування для української компанії більш ніж на 100 тис. євро для експорту їхньої продукції до Австрії. Наш клієнт є новатором у виробництві екобудинків із деревини за технологією МОС (модульних об'ємних систем) на території України. Це технологія, коли будівельні секції у вигляді окремих об'ємних модулів доставляються на будмайданчик і монтуються на місці в готові будівлі.

Ще цікавий, навіть унікальний, кейс з'явився нещодавно. Вперше в Україні завдяки нашому кредиту карпатська VODA UA почала випускатися в еко-упаковці Pure-pak, у складі якої більше половини – вторинна целюлоза. Це абсолютно безпечний для навколишнього середовища проєкт, адже картон - це повністю відновлюваний ресурс, який на 100% переробляється і значно знижує викиди CO2.

І радує найбільше, що про ці успіхи говорять з усіх сторін. У 2019 та 2020 роках Укргазбанк став найбільшим банком у сфері торговельного фінансування серед усіх українських банків. МФК відзначила нас як найактивніший банк із торговельного фінансування в Україні у 2019 році. А ЄБРР відзначила нашу роботу у торговельному фінансуванні одразу двома нагородами. Ми стали найактивнішим банком в Україні та отримали нагороду «Зелена угода 2020 року» за фінансування закупівлі паперової сировини для виробника із сегменту МСБ.

А що це за угода? Можете розповісти трохи більше про неї?

Із задоволенням. Це один із наших улюблених клієнтів – компанія Юнівест – вони займаються виробництвом екологічно чистої упаковки для horeca. Разом із ЄБРР ми допомогли із закупівлею сировини для виробництва упаковки в Україні. Це стаканчики для кави, упаковка для бургерів, хот-догів, кондитерки. Паперові упаковки нашого клієнта зустрічаються чи не на кожному кроці, чим ми, безумовно, дуже пишаємось і радіємо їхньому успіху. Особливо приємно, коли у нас із бізнесом збігаються цінності, зараз це турбота про майбутнє, про екологію. Та й пити каву стає ще приємніше, коли розумієш, що завдяки екостаканчику було врятовано дерево. Якщо точніше, то 700 тисяч дерев.

А ви тільки із такими великими бізнесами працюєте? Або підприємці можуть звертатися до вас за допомогою та для невеликих проєктів?

До речі, ця угода не була великою для нашого банку, навпаки – маленька, а соціальний ефект та користь – величезні! Саме тому для нас важлива кожна угода, незалежно від її масштабів. Є найменша гарантія всього на 900 гривень, а торік ми уклали рекордну угоду з ЄІБ – гарантії на 9 років обсягом 25 млн дол. США. Отже, хто ще, як не Укргазбанк, має бути у трійці найуспішніших банків у сфері торговельного фінансування всіх банків Східної Європи 2019 та 2020 років за версією авторитетного європейського видання Global Trade Review?

Читайте також

За останні два роки Укргазбанк став найактивнішим у сфері торговельного фінансування серед усіх українських банків

вт, 11/16/2021 - 10:26
Геннадій Хелемський - директор департаменту структурованого торговельного фінансування АБ «‎Укргазбанк»

Ставимо бізнес на колеса

чт, 10/28/2021 - 08:42
5 переваг придбання комерційних авто у лізинг

Forward Bank реалізує віддалену відеоідентифікацію клієнтів та можливість отримати віртуальну картку

вт, 10/12/2021 - 16:50
Відтепер, щоб отримати картку або кредит, не обов’язково відвідувати відділення банку. Завдяки сервісу відеоідентифікації та електронному підпису документів стає можливим миттєво оформити кредитну або дебетову картку через сайт банку чи у мобільному додатку Forward Online.

В українських портах помічена висхідна тенденція щодо цін на зернові

пн, 10/11/2021 - 14:18
На початок тижня в українських портах помічена висхідна тенденція щодо цін на зернові. Зокрема, подорожчали кукурудза, пшениця 2 класу, пшениця фуражна та ячмінь.

«Оплата частинами» від Привату: збільшуємо обсяг продажів на 30% протягом кварталу

пн, 05/24/2021 - 09:00
У сучасному світі реклама вже давно не єдиний інструмент збільшення продажів.

Як оформити терміновий онлайн кредит без відмови?

пт, 04/23/2021 - 09:57
Вам потрібна термінова грошова позика без відмови, але у вас немає часу звернутися до банку? Мікрофінансових організація або МФО - це миттєве розв’язання ваших проблем.