Перейти к основному содержанию

Азбука сильної команди

вт, 12/21/2021 - 17:00

Які складові роблять компанію успішною Dream Team, а її менеджмент — сильним? Тетяна Гончар, міжнародний бізнес-коуч рівня PCC, членкиня ICF, PhD, CEO “DCT”

Як екс-HRD великих холдингів та колишній консультант міжнародної компанії, в якій мені довелося реалізовувати сотні проєктів, будувати системи, оптимізовувати бізнес-процеси, хочу поділитися власними спостереженнями щодо того, що саме робить команду сильною. Адже я мала змогу бачити команди зсередини і спостерігати за їхньою роботою, зміною, оновленням, а іноді — і за розпадом.

Команди бувають сильними та не дуже. Часто топ-менеджмент працює просто як група колег, а не як команда. Звідси і різні результати. Що відрізняє Dream Team від решти команд? Вони працюють із задоволенням та високою ефективністю і отримують максимальний результат, дбаючи про стійкий розвиток.

Для мене команда — це єдиний організм, однодумці, поєднані загальними цінностями; це люди, які можуть ставити перед собою амбітні цілі та досягати їх, підтримуючи та допомагаючи одне одному, не дивлячись ні на що. З чого ж складається команда?

К = капітан + компетенції

Це може бути лідер або керівник компанії: СЕО, генеральний директор, голова правління тощо. В Dream Team — це зазвичай одна людина. Але навіть якщо їх двоє, така конструкція теж чудово працює, коли перша особа компанії підтримує лідера. Лідер — той, хто надихає та веде команду до мети, той, хто створює необхідну атмосферу та позитивний настрій, вселяє впевненість в успіху та не боїться челенджів. Керівник компанії відповідає за результат, ресурси, процеси, створює та підтримує можливості. Такий тандем — чудовий фундамент для побудови Dream Team.

У своїй практиці переважно я бачила саме тандем, та й то, на жаль, дуже нечасто. Лідер і СЕО в одній особі зустрічався мені ще рідше, приблизно у 5% компаній.

Щодо компетенцій, якщо коротко, то у Dream Team мають бути професіонали з високим рівнем розвитку компетенцій лідера.

О = Обов’язковість + осмисленість

Лідер бере на себе обов’язки та несе відповідальність не лише за перемоги, а й за невдачі. Причому, коли йдеться про перемоги, радість і винагорода повинні ділитися з усією командою. А у випадку промахів треба бути готовим відповідати за це самому. Ще відповідальність лідера — це розуміння, що він не просто член команди, а той, хто відповідає за всіх її членів. І це одна з основних функцій “капітана”. При цьому важливо перейти від “професіонала у всіх напрямках бізнесу” до “лідера, який розвиває свою команду та веде її до поставлених цілей”. Це допомагає кожному члену команди відчути довіру до своєї експертизи та досвіду, взяти на себе відповідальність за прийняті рішення та з повагою ставитися до думки інших.

Осмисленість на особистому рівні дозволяє краще розуміти себе і висловлювати менше оціночних суджень, працювати в умовах невизначеності з меншим стресом та тривожністю. Командна осмисленість — одна з головних ознак, яка відрізняє звичайну команду від Dream Team. Осмислена команда здатна до рефлексії. На мою думку, це найважливіша характеристика осмисленості. Це дає можливість команді краще розуміти загальні та індивідуальні цілі, без упереджень розподіляти завдання та ролі в команді, досягати поставленої мети з мінімальною кількістю неконструктивних конфліктів, правильно використовувати наявні ресурси, враховувати динаміку та стан команди.

Осмисленість досягається завдяки рефлексії: коли команда регулярно аналізує процеси, якість взаємодії, цілі та шляхи їх досягнення, проблеми та способи їх вирішення, розмірковує безоцінково над ситуацією “тут” і “зараз”.

Багато великих корпорацій давно впроваджують програми з підвищення осмисленості заради збільшення продуктивності та ступеня задоволеності співробітників. Першими були Google, Aetna, LinkedIn та Ford. Зараз в умовах пандемії, коли багато компаній перейшли на віддалений або гібридний формат роботи, підвищення осмисленості за допомогою коучингу набуває все більшого поширення. Індивідуальний та командний коучинг топ-менеджменту допомагає кожному відчути себе органічно на своїй професійній позиції, розкрити потенціал та побачити нові можливості для розвитку.

Серед українських компаній, які використовують коучинг для підвищення осмисленості команд топ-менеджменту, можу відзначити Agrii, Deloitte, Wellbeing Company, МХП, UMG, INTECH.

М — мотивація

Важливо, щоб кожен член команди усвідомлював свою мотивацію, а лідер команди знав, що мотивує кожного. І щоб загалом команда розуміла, що нею рухає на шляху досягнення мети, що надихає.

А — амбітні цілі

Наявність мети для команди — це навіть не основа, це етап “0”. Без мети команда приречена зав’язнути в рутині та процесах “гасіння пожеж”. При цьому мета має бути амбітною! Успішна команда — це команда, яка не боїться ставити для себе високу планку, не боїться труднощів та “чорних лебедів”. Компанія виживе у скрутні часи криз та турбулентності тільки із топ-командою, яка впевнена у своїх силах, одне в одному і в тому, що будь-яка мета їй під силу.

Н — надійність

Тут усе просто. Команда буде ефективною, коли кожен її гравець впевниться у тому, що завжди може покластися на колегу. Надійність має бути скрізь: джерело інформації, дані, партнери, рішення тощо. Складніше зі змістом. Як зауважив Брайан Трейсі, “одним із найгірших варіантів витрачання часу є чудове виконання роботи, яка нікому не потрібна”. Згідно з дослідженнями Deloitte та Viadeo, проведеними ще у 2018 р., для 87% співробітників компаній важливо бачити сенс у своїй роботі.

Для топ-менеджменту цей фактор ще вагоміший, бо керівники не виконавці, а “законодавці моди”. І якщо поставлена мета абсолютно нереальна, читай — “безглузда”, вкладатися у її досягнення, навіть за великі гроші, топи будуть по мінімуму. Тому команда буде тихо саботувати безглузді дії, а це, своєю чергою, негативно впливатиме на стан самої команди.

Д — довіра

Це — фундамент команди. Це клей, на якому тримається взаємодія команди. Довіра будується на розумінні місії компанії та спільних цінностях компанії та команди топ-менеджменту. Довіра йде в ногу із чеснотами. Тому в Dream Team ви абсолютно впевнені у компетенції своїх колег, ви обмінюєтеся з ними необхідною інформацією, і у вас добрі наміри щодо команди, ви не плетете інтриги і не обговорюєте колег за їхніми спинами, ви готові прощати помилки та допомагати прокачувати свідомість.

Відсутність довіри зруйнувала безліч команд. Я багато разів бачила, як частина топ-менеджменту “дружила проти” когось з різною метою, що призводило до втрати довіри всередині команди. Як результат, ця команда або розвалювалася, або ставала просто групою менеджерів, де кожен сам за себе. Про ефективність роботи кожен думав значно менше, ніж про свою особисту долю.

А — атмосфера

Створення комфортної обстановки та атмосфери довіри залежить насамперед від першої особи компанії чи її лідера. Вважаю, що культура команди починається з поглядів її керівника. Він точно повинен бути прикладом, а не здаватися. Не можна пропагувати цінності, яким самому не слідувати. Тому ми повертаємось до першої складової поняття “команда” — “капітан”. Він — запорука успіху команди і на 90% від нього залежить: чи це буде Dream Team, чи група людей, які тимчасово перебувають поруч.

 

Читайте також

Перехід від школи з теоретичними знаннями до школи компетентностей підтримують 67% українців: чому це важливо?

чт, 12/30/2021 - 10:42
Понад 67% громадян підтримують ідею необхідності реформування національної освіти та нововведення Нової української школи (НУШ).

На відстані двох рукостискань

чт, 12/23/2021 - 11:00
Фінансовий комітет ТПП України розпочав програму розбудови українських інвестиційних фондів

Азбука сильної команди

вт, 12/21/2021 - 17:00
Які складові роблять компанію успішною Dream Team, а її менеджмент — сильним? Тетяна Гончар, міжнародний бізнес-коуч рівня PCC, членкиня ICF, PhD, CEO “DCT”

Суспільні цінності та соціальне підприємництво в Україні

вт, 12/21/2021 - 10:50
Дмитро Козлов, член правління АТ НСТУ, виконавчий директор Асоціації професіоналів з управління персоналом HR FORUM

Як має змінитись роль HR, щоб відповідати сучасності та допомагати компаніям розвиватись?

вт, 12/21/2021 - 09:30
Ольга Прохоренко, HR-консультантка, консультантка з організаційного розвитку, фасилітатор, персональний та командний коуч, HR-ментор

Нові реалії внутрішніх комунікацій

пн, 12/20/2021 - 12:06
Тетяна Пашкіна, HR-експертка, HR-маркетологиня, тренерка з рекрутингу: "Історії забезпечують нас багатим досвідом без необхідності переживати насправді небезпечні ситуації".