Перейти к основному содержанию

Довгобуд як доля: альтернатив інвестицій в нерухомість досить мало

пт, 08/07/2020 - 10:58

Марина Гуревич, експерт Urban Experts/NAI Ukraine

Останні події на ринку первинного житла негативно відбилися на довірі покупців. Проте, на сьогодні, альтернатив вкладення в цю нерухомість з метою чи інвестиції, чи покупки житла для себе, досить мало.

Прибутковість інвестування в житло досягає високі 20% річних. Але це можливо, тільки якщо вкладати на ранніх етапах будівництва і це є своєрідною премією за ризик. Цей різновид інвестицій був і залишається досить популярним серед приватних малих, середніх і навіть великих інвесторів і обчислюється кількома мільярдами доларів.

Затримка з введенням в експлуатацію великого обсягу нового житла в першій половині 2020 року може змусити інвесторів активніше шукати способи вкладення на ринку житла, що будується. Попит на первинці стимулюється й безвідсотковою розстрочкою від девелоперів, що робить більш ранню покупку за меншою ціною вигідною і для покупців квартир. 

Різке зростання якості архітектури житла, а також зростання вимогливості покупців до якості об’єкта залишає більшу частину вторинного ринку за бортом активного попиту. Це підтверджує стабільний рівень продажів забудовників. Низка сформованих економічних умов навряд чи дасть змогу попиту рости в короткостроковій перспективі, однак, істотного падіння ніхто не очікує.

Нині затримки здачі проекту до року стали практично нормою для ринку. У поєднанні з досвідом, брендом забудовника, правильною документацією такі проекти не можна вважати довгобудами. Уберегтися покупці можуть дотримуючись вже існуючих правил — вивчення забудовника і його діяльності, перевірки документації, умов інвестування, спілкування з іншими інвесторами, однак, ризики залишаються завжди.

Ситуація з двома компаніями — "Укрбуд" і "Аркада" показала, що криза може виникнути з будь-якої причини, а місто залишається сам на сам з великою кількістю інвесторів. І без втрат обох сторін проблему вирішити неможливо. Тому правильніше було б посилити контроль над обсягом проданого й побудованого девелоперами.

За оцінками забудовників, близько 50 ЖК в Києві і області призупиняли роботи на період карантину. Але вже в травні, робота була відновлена, ринок поступово відновлюється. Прогноз на 2020 рік: збереження темпів попереднього року до 15% зростання.

Гравці ринку відзначають відновлення продажів квартир після карантину на торішньому рівні. Забудовники, що працюють в сегменті котеджів, таунхаусів, дуплексів, відзначають підвищений попит на об'єкти, в порівнянні з минулим роком.

Беручи до уваги період локдауна, ми очікуємо, що сумарно за 2020 рік темп продажів збережеться на рівні 85% від 2019 року з подальшим відновленням зростання.

Читайте також

Бюджет 2021: бізнес має платити більше... шоби шо?

пт, 09/25/2020 - 15:17
Володимир Полевий, головний редактор журналу БІЗНЕС Зростання надходжень до бюджету має бути досягнуто, головне, через збільшення податкового навантаження на бізнес та інфляцію, а основними вигодонабувачами при цьому є… МВС. Де логіка?

Пар і поради: доля ТЕС залежить від реалізації плану скорочення викидів

ср, 09/23/2020 - 12:19
Кшиштоф Роґульскі, директор консалтингової компанії Doradztwo Gospodarcze Krzysztof Rogulski Україна приєдналась до Енергетичного Співтовариства. Це також означає впровадження для великих теплових електростанцій і електроцентралей жорстких європейських нормативів щодо викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Інакше кажучи — впровадження масштабних та дорогих проєктів з екологічної модернізації.

Посіяти вітер: як інвестори ВДЕ боролись за “зелений” тариф

ср, 09/23/2020 - 11:43
Олег Грамотенко, співвласник та директор компанії "Тесла Енерго" Трохи більше року тому ринок енергетики почав складну реформу, навколо якої і досі точаться суперечки, учасники ринку дебатують і  шукають компроміси. Наша компанія ще у 2019 р. зрозуміла, що потрібно готуватися до кризи на енергетичному ринку. Тому не можна сказати, що ми не були готові до подібної ситуації.

Бюро легенд: хто заважає створенню БЕБ

пн, 09/21/2020 - 13:14
Ольга Василевська-Смаглюк, народний депутат України

Небезпечні законодавчі ініціативи для ІТ

пт, 09/11/2020 - 15:07
Соломон Амар, генеральний директор ізраїльської ІТ-компанії AllStars-IT Ukraine, член наглядової ради Kyiv IT Cluster

Генеральний піщаних кар'єрів: Київ очікує доля фавел Ріо

чт, 09/10/2020 - 11:01
Володимир Панченко, економіст, директор Агентства розвитку Дніпра