Перейти к основному содержанию

Активна фаза: Боротьба за активи збанкрутілих банків триває

сб, 05/16/2020 - 22:02

Світлана Рекрут, директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

З майже 100 банків, що були визнані неплатоспроможними з 2014 р., Фонд гарантування вкладів фізичних осіб вивів з ринку вже понад половину. До кінця цього року буде ліквідовано майже всі банки, що залишились в управлінні Фонду, і це означатиме підведення певної психологічної риски під подоланням наслідків банківської кризи.

На жаль, криза, що почалась 2014 р., залишила в неплатоспроможних банках дуже мало хороших активів, які можна було б перетворити на грошовий потік і спрямувати на розрахунки з кредиторами. З усіх активів, що прийшли у ФГВФО з 2014 р., 80% — це кредити, 95% з яких не обслуговуються. І лише близько 13% активів — це земля й нерухомість, які до цього часу вже майже повністю реалізовані.

Проте левова частка активів уже продана. Тому для Фонду є й залишатиметься пріоритетом #1 робота зі стягнення збитків з власників, керівників і пов’язаних осіб неплатоспроможних банків. Адже не може бути так, щоб банк довели до банкрутства одні, а весь тягар фінансових наслідків несли інші — держава і кредитори.

І якщо у розслідуванні кримінальних справ за заявами Фонду вже намітились певні зрушення, то за цивільними позовами, поданими проти понад 600 пов’язаних осіб, суди ще тривають. Розгляд таких справ — процес тривалий і складний. А тим часом саме від результативності цивільних позовів залежатиме стягнення збитків і спрямування цих коштів на розрахунки з кредиторами.

З огляду на це звернення з цивільними позовами до судів в іноземних юрисдикціях, у яких є активи конкретних акціонерів, було неминучим. Розгляд позовів в іноземних судах — процес перспективний. На цей час за підсумками конкурсу відібрано перші дві юридичні компанії, які забезпечуватимуть інтереси Фонду в іноземних юрисдикціях у справах щодо найбільших боржників — банків “Дельта” і “Фінанси та кредит”. Ці цивільні процеси ФГВФО планує розпочати вже цього року.

Ці ж юридичні компанії, вочевидь, визначатимуть юрисдикцію, в якій розглядатиметься конкретний позов, з огляду на те, де саме знаходиться капітал. Адже з’ясування географії розпорошення активу — колосальна робота. Саме тому до складу цих юридичних компаній входитимуть спеціалісти, які займаються пошуком активів, так звані асеттрейсери (assettracers). І вже після успішного пошуку виведених активів, після визначення юрисдикції, в якій “припарковані” капітали боржників, буде розпочато відповідні цивільні процеси

Інша наша проблема — намагання колишніх власників вивести банки за межі правового поля через оскарження рішень про їхню неплатоспроможність. Таких справ у судах різних інстанцій зараз близько 20. Власники ще кількох таких фінустанов уже отримали остаточні судові рішення на свою користь, що фактично ставить хрест на надіях кредиторів повернути собі гроші.

Та нарешті ми бачимо перспективу остаточного розв’язання цієї проблеми. Парламент ухвалив у першому читанні проект закону, який, зокрема, прямо забороняє зупиняти розпочату процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку або його ліквідацію, у тому числі в разі скасування судами рішень НБУ та Фонду, що були підставою для початку цих процедур.

Також у законопроект закладається норма, що чітко визначить, що в разі оскарження неплатоспроможності не відновлюється становище банку, що існувало до рішень про виведення його з ринку, а його акціонери не поновлюються у правах. Крім того, ще на початку року на цьому наголосив також Верховний Суд — у справі, пов’язаній із намаганнями власників Укрінбанку вивести активи через створення небанківської установи-“правонаступниці”. Тож незабаром завдяки рішенням парламенту і ВС у цьому питанні має бути поставлено крапку.

Cаме захист інтересів вкладників і кредиторів банків завжди був, є і залишатиметься головним і безумовним пріоритетом Фонду гарантування вкладів.

Читайте також

Здати ломбард: як небанківські фінанси переходять під контроль НБУ

вт, 07/21/2020 - 14:36
Закон про “спліт”: що чекає на небанківські фінансові установи.

Грошова місія: як працює кредитна програма “5-7-9%”

вт, 05/26/2020 - 15:52
БІЗНЕС розбирався, чому так і не запрацювала програма доступних кредитів для бізнесу

Активна фаза: Боротьба за активи збанкрутілих банків триває

сб, 05/16/2020 - 22:02
Світлана Рекрут, директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

Ставка з ризиком: Доходність активів страховиків може знизитись на 40-50%

сб, 05/16/2020 - 19:46
Олександр Залєтов, член Нацкомфінпослуг

Цифровий агент: Страхова компанія у смартфоні — це вже реальність

сб, 05/16/2020 - 18:55
Олександр Петриченко, co-founder, CEO ProfITsoft

Переможним кроком: методологія Фінансового Оскару

пт, 05/15/2020 - 09:36
Методологія рейтингу “Фінансовий Оскар 2019 року” — як ми визначали найкращих