Спрощення бюрократії для інвестицій в Україну

Ян Матейко, «Грюнвальдская битва», 1878
1242
Ян Матейко, «Грюнвальдская битва», 1878

Кабінет Міністрів нарешті врахував побажання іноземних інвесторів

Ще один удар по корупції

Нарешті законодавець вирішив позбутися ще одної зайвої і непотрібної бюрократичної процедури, яка досить довгий час приносила незручності іноземним інвесторам. 27 вересня 2016 року Кабінет Міністрів України видав постанову, якою скасовується законодавча вимога щодо реєстрації та перереєстрації іноземних інвестицій.

В першу чергу необхідно зазначити, що зміни жодним чином не зачіпають державні гарантії іноземних інвесторів. Як і раніше, інвестору гарантується, що він має можливість протягом 10 років користуватися законодавством, яке діяло на початку його інвестиційної діяльності. Також, іноземний інвестор захищений від вилучення інвестицій з боку держави. Крім того, інвестори зможуть відшкодувати збитки, завдані державними органами, переказати доходи після сплати всіх належних податків та повернути власні інвестиції у разі припинення інвестиційної діяльності.

За старою процедурою, інвестору необхідно було пройти через велику кількість бюрократичних перепон, починаючи з подання великої купи документів і закінчуючи отриманням відмітки про взяття інвестицій на облік. В часовому вимірі ця процедура, як правило, тривала майже місяць і досить часто натикалась на незрозумілі перешкоди з боку контролюючих органів. Крім того, як і будь-яка тривала та затягнута у часі процедура, вона провокувала виникнення корупції.

За новим підходом, для реєстрації іноземних інвестицій необхідно подати лише відомості до Державної служби статистики. Такі відомості можуть подаватися як у письмовій, так і в електронній формі. Разом з цим, законодавець прибрав безглузде правило, що подавати відомості до контролюючого органу може тільки власник підприємства. Таке право матиме і бухгалтер підприємства. З подачею відомостей до Державної служби статистики, процедура реєстрації іноземних інвестицій вважається закінченою, а інвестори звільнені від паперової тяганини й вони можуть зосередитись виключно на своїй господарській діяльності.

Як бачимо, процедура реєстрації іноземних інвестицій максимально скоротилась, оскільки наразі необхідно подати лише один документ для підтвердження інвестування в українську економіку. Можна констатувати, що більше не потрібно витрачати зайві кошти та час для того, щоб залучити іноземні інвестиції на власні бізнес проекти. Вказані зміни хоч і не здатні суттєво вплинути на інвестиційний клімат в Україні, однак вони значно знижують роздратування іноземних інвесторів, які постійно стикалися із довгою процедурою реєстрації інвестицій.
Владислав Євтушенко
Молодший юрист Investment Service Ukraine

Последние новости: